Успішність проекту залежить від того, як зустрінуть інвестора в регіоні

11 квітня 2018, 13:29 2356

Інвестиційна політика в Україні визначена так, що, не дивлячись на зосередженість у Києві державних органів, що відповідають за інвестиції, так чи інакше основний інвестиційний процес здійснюється в регіонах.

Таку думку висловив бізнес-партнер ЮФ Sayenko Kharenko, засновник UADirect Олексій Стародубов.

«Саме від того, як зустрінуть інвестора в регіоні, залежить успішність конкретного проекту. На жаль, з урахуванням рівня корупції у нас в країні і сформованого десятиліттями підходу до «освоєння» коштів інвестора, дуже багато цікавих бізнес-проектів безповоротно канули в Лету, так і не встигнувши початися. Найчастіше виною цьому є недбалі регіональні чиновники», — зазначив експерт.

Він зазначив, що, як правило, виходячи на український ринок, інвестор потрапляє в руки конкретних регіональних «рішал».

«Дані персонажі можуть займати різні громадські посади при обласних державних адміністраціях або ж є помічниками, радниками різних керівників регіонального рівня. Основна мета даних громадян зводиться до одного: отримати якомога більше з інвестора на вході. В цьому випадку штучно створюється ціла лавина надуманих проблем, які можна закрити виключно шляхом грошових виплат тим самим «рішалам», — зазначив Стародубов.

За його словами, в цьому випадку застосовуються різні схеми, починаючи, наприклад, від оформлення земельних ділянок, на які претендує інвестор, на «свої» підставні структури з подальшою пропозицією викупити їх втридорога і закінчуючи застосуванням регуляторних бар'єрів по відношенню до реального інвестора.

Щоб побороти вищевказані явища і одночасно поліпшити інвестиційний клімат в регіоні, як вважає експерт, необхідно створити публічність і відкритість в контексті реалізації інвестпроекту.

«Це трохи порушує принцип «гроші люблять тишу», але слід врахувати, що і країна у нас досить специфічна. Тому чим більше можновладців, бізнес-асоціацій та інших учасників конкретного ринку буде знати про інвестиційну ініціативу, тим краще. Публічність в інвестиційних процесах зведе до мінімуму можливість нечистих на руку чиновників маніпулювати інвестором і запобіжить нав'язуванню непрозорих схем в процесі реалізації бізнес-проекту», — пояснив Стародубов.

Діалог між регіональною владою та інвестором повинен вестися напряму, без будь-яких посередників з боку регіону. В ідеалі питаннями інвестицій в регіоні має займатися відповідне агентство регіонального розвитку або агентство із залучення інвестицій, вважає він.

«Хоча створення подібних агентств у всіх регіонах і має бути частиною загальнодержавної політики щодо поліпшення інвестиційного клімату в країні, але такі структури сьогодні існують і ефективно працюють лише в деяких регіонах України. У разі відсутності подібного агентства може бути ефективний профільний департамент обласної державної адміністрації», — упевнений експерт.

Наявність в регіоні надійного партнера з боку держави дозволить швидко і якісно реагувати як на порушення законодавства, що стосуються інвестиційного проекту, так і на проблеми організаційного характеру, що виникають в ході його реалізації, пояснив Стародубов.

Далі і інвестор, і регіональна влада повинні публічно взяти на себе певні зобов'язання: регіональна влада — сприяти в реалізації інвестиційного проекту, а інвестор — належним чином виконувати свої інвестиційні та соціальні зобов'язання. Перелік подібних взаємних зобов'язань може бути обговорений у відповідному меморандумі про співпрацю, який міг би носити виключно декларативний характер.

На його думку, незважаючи на декларативний характер, відкритість документа дозволяє ефективно здійснювати громадський контроль за реалізацією інвестиційного проекту на конкретній території і тим самим знову-таки забезпечує свого роду захист від свавілля чиновників на місцях.

«Правильне застосування вищезазначених інструментів дозволить потенційному інвестору, зацікавленому в українському ринку, уникнути багатьох організаційних проблем, що виникають на рівні окремого регіону, а також заощадить чимало грошей.

Не варто також забувати, що якщо у випадку з регіональною владою наявність посередників часто має негативний вплив, то у випадку з інвестором залучення зовнішнього консультанта, який розуміє специфіку роботи в конкретному регіоні, може істотно полегшити процес виходу на український ринок і надалі допоможе в реалізації інвестиційного проекту», — підсумував експерт.


AgroPortal.ua за матеріалами ЕП.