Українські аграрії в 2020 році заробили більше, ніж очікували

09 грудня 2020, 07:59 1782

Економічні реалії цього року дозволили експортно-орієнтованим агрогосподарствам України з лишком перекрити втрати 2019-го, викликані несприятливим валютним курсом і хорошим урожаєм.

Таку думку висловив голова наглядової ради Ristone Holdings Вадим Нестеренко.

«Суть торішнього маркетингового сезону була в тому, що курс долара від весни до зими опустився з 28 до 24 грн. Комусь може здатися, що здешевлення валюти — це дуже добре, але для бізнесу, пов'язаного з АПК, це абсолютно не так. Адже агробізнес витратну частину несе навесні, тобто за курсом 28, а урожай збирає і продає восени — за курсом 24, розраховуючись при цьому за залучені навесні фінансові ресурси», — пояснює він.

Так, у 2019 році був хороший урожай, але закупівельні ціни та курс — низькі, нагадує Нестеренко.

«І ми, розпродавши цей урожай, змогли виручити стільки, скільки вистачило лише на закриття весняних кредитів. Збитки наших агрогосподарств тільки на курсовій різниці склали близько 200 млн грн. І так званий «жировий запас» холдингу на нову посівну виявився надзвичайно низьким. Ця торішня проблема була не тільки у нас, вона торкнулася більшості аграріїв, причому чим більше був обсяг реалізації, тим більші збитки», — запевняє експерт.

Цього року, як підкреслив Вадим Нестеренко, ситуація змінилася кардинально.

«Ми навесні закупилися для посівної за курсом 24, а до моменту збору і початку реалізації врожаю курс піднявся до 28. Урожай цього року менше, ніж торішній, за деякими позиціями — на 20 і навіть на 30%, але за валовими показниками він вище середнього, і ціна його збалансована. Тому за рахунок курсової різниці ми суттєво перекрили збитки 2019 року», — уточнює він.

При цьому, на думку Вадима Нестеренка, пандемія коронавірусу допомогла росту цін.

«Під знаком пандемії пройшов цілий рік, і це змусило ті країни, які є основними споживачами продукції українського АПК, більш активно поповнювати запаси продовольства, адже ніхто точно не знає, що буде з COVID-19 завтра.

Це у нас в Україні питання держрезерву і продовольчої безпеки мало кого цікавлять, а грамотні уряди розвинених країн намагаються діяти на крок уперед. В результаті ці «коронавірусні закупівлі» підняли світові ціни на продовольство. На пшеницю вони зросли відсотків на 50, а на соняшник і соняшникову олію, можна сказати, вдвічі. Плюс вдалий рух валютного курсу. Відповідно, доходи українських аграріїв цього року суттєво вище, ніж планувалося і очікувалося», — вважає Вадим Нестеренко.


AgroPortal.ua за матеріалами Ristone Holdings