Україні краще напряму домовлятися з країнами-членами ЄС, а не з Брюсселем

21 лютого 2020, 09:45 2050

Європейським партнерам не вистачає інформації про економіку України. Це видно по польським аграріям, чиї знання про функціонування сільського господарства в нашій країні на 99% засновані на міфах.

Про це розповів заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства — торговий представник України Тарас Качка.

Він зазначив, що нещодавно відвідував Варшаву з метою переговорів між міністерствами сільського господарства, а також зустрічі з представниками великих польських агрохолдингів і фермерських асоціацій.

«Ми дійсно почули багато різних критичних зауважень, але в основному на 99% — це набір міфів, які існують про Україну, українське сільське господарство», — зазначив Качка.

Він висловив думку, що за умови нормального діалогу «більшість цих міфів зникає», і це дозволяє нормалізувати діалог на двосторонньому рівні, дає можливість реалізовувати більш амбітні проєкти у співпраці між Україною та ЄС.

За словами торгового представника України, серед польських аграріїв переважало переконання, що сільське господарство України складається тільки з агрохолдингів, хоча їх в Україні десяток, а решта — це десятки тисяч малих фермерських господарств. Крім того, польська сторона мала зауваження щодо використання в Україні ГМО при виробництві сільгосппродукції.

«У нас ГМО завжди було заборонено, і фіксувалися лише кілька прикрих випадків порушень закону, що було вже більше 15 років тому», — констатував заступник міністра.

Він додав, що у польських аграріїв виникали також питання використання сучасних засобів захисту рослин, пестицидів. Як зазначив торгпред, у цьому питанні Україна знаходиться в такій же ситуації, як і країни ЄС, оскільки ці засоби в окремих країнах-членах Євросоюзу заборонені, в інших — ні.

Качка констатував, що у польських фермерів недостатньо інформації про економіку України. За його словами, якщо детально проговорити всі спірні питання, то з'ясовується, що між сторонами «немає конкуренції».

Що стосується розгляду за ініціативою Польщі в ЄС питання надмірного експорту української кукурудзи до Євросоюзу, Качка зазначив: українська сторона пояснила, що не використовує заборонених засобів захисту рослин, тому ніякої проблеми немає.

«Зрозуміло, що є деякі польські асоціації, які шукають приводи для того, щоб виступати проти України. Але таких меншість, а більшість цілком раціонально ставляться до України», — пояснив Тарас Качка.

Він зазначив, що за умови кращого обміну інформацією можна вдало координувати свої дії.

Качка підкреслив, що на сьогоднішній день велику загрозу представляють польські товари для України, а не навпаки. Зокрема, він навів приклад польських сирів, експорт яких в Україні останнім часом зріс більш ніж на 90%.

Заступник міністра висловив думку, що польська сторона, навпаки, заробляє на тому, що є дистриб'ютором української продукції в світі.

«Тобто вони купують у нас, а потім продають, заробляючи на своєму умінні продавати до ЄС», — пояснив він.

Торгпред України зазначив, що між Україною та Польщею є всі можливості, щоб «почуття взаємної конкуренції перетворити на формат взаємовигідної співпраці». І діалог із питань аграрного сектору Україна повинна вести з Польщею з усіх напрямків: транспорту, енергетики, економіки.

Як зазначив заступник міністра, Києву в економічних питаннях зараз слід не дуже сильно зосереджуватися на контактах з Брюсселем, а намагатися безпосередньо говорити з державами-членами ЄС.

«Нам потрібен зараз діалог саме з сусідами: Угорщиною, Польщею, Румунією, Словаччиною», — резюмував Качка.


AgroPortal.ua за матеріалами «Укрінформ»