Україна унікальна в підтримці агросектору: у нього більше відбирають, ніж дають

10 травня 2017, 07:30 4778

Проблема сільського господарства в Україні сьогодні полягає в тому, що галузь не підтримується, а обкладається податками.

Таку думку в коментарі AgroPortal.ua висловив професор Геттінгенського університету (Німеччина) Штефан фон Крамон-Таубадель.

За його словами, наша країна унікальна в цьому відношенні — у всіх інших країнах, які входять в Організацію економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР), здійснюється пильне спостереження і сільське господарство підтримується, а в Україні воно обкладається податками.

«В Україні можуть діяти окремі програми для допомоги певним фермам (великим або дрібним), але суть в тому, що коли ми вимірюємо і підсумовуємо наслідки всіх політик, які впливають на сільське господарство в Україні, виходить, що у сектора більше відбирається, ніж він отримує. З цієї причини, мені здається, що в Україні дуже багато дискусій з питань аграрної політики, які нагадують сюрреалізм: всі говорять про необхідність підтримувати те чи інше, але насправді уряд дає сектору тільки ще велике навантаження», — говорить професор Геттінгенського університету.

На його погляд, спочатку необхідно знизити оподаткування, потім буде видно, чи є необхідність у підтримці для великих, середніх чи дрібних виробників.

«Спочатку зніміть ногу з гальм, потім подумайте, чи потрібно вам доторкнутися до газу», — каже Штефан фон Крамон-Таубадель.

Також він зазначив, що зараз політика накладає важкий тягар на сільське господарство, і це одна з причин, за рахунок чого сектор працює неефективно.

«Сільськогосподарська політика ЄС головним чином (близько 70% загальних витрат) забезпечує роздільні прямі виплати фермерам за гектар. Натомість фермери повинні підтримувати стандарти (екологічність, добробут тварин), але ці стандарти, як правило, не дуже обмежувальні. Більшість інших 30% витрат сільськогосподарської політики ЄС призначені для розвитку сільських районів та інших заходів (наприклад, підтримка органічного сільського господарства). Якщо Україна коли-небудь вирішить надати підтримку фермерам (усунувши поточну ситуацію з оподаткуванням), то модель прямих платежів, запроваджена ЄС, безумовно, є дуже ефективним способом зробити це — набагато більш ефективним, ніж цінова підтримка, для прикладу», — розповідає фахівець.

І, безумовно, інвестиції в інфраструктуру (наприклад, дороги, школи, лікарні) в сільських районах — це хороший спосіб підтримати якість життя фермерів та інших людей, які там живуть, одночасно підвищуючи конкурентоспроможність сільського господарства, додав Штефан фон Крамон-Таубадель.


Наталія Помянская, AgroPortal.ua