Влада і бізнес прозорі: Україна — світова годувальниця

12 лютого 2018, 14:52 3488

Україна за останні 20 років зробила серйозний прорив у розвитку АПК. Вона може зайняти значну нішу в світі, якщо влада і бізнес будуть вести прозору політику.

Таку думку висловив співзасновник «Комплексу Агромарс» Євген Сігал.

Він зазначив, що прорив став можливий завдяки низці преференцій для підприємств АПК, які сплачували фіксований податок, в зв'язку з чим не платили податки на прибуток, мали спецрежим оподаткування з ПДВ, отримували дотації на м'ясо, компенсації на будівництво об'єктів тваринництва, птахівництва й елеваторів, компенсації процентних ставок на кредити, в результаті відсоток за банківськими кредитами обходився сільгоспвиробникам на рівні 5-7% у гривні.

«Реально український аграрний сектор став по суті справи другим Монако. Це була узаконена офшорна зона з оподаткування, яка дозволила селу отримати інвестиції, стати найбільш ефективним засобом отримання додаткової вартості. При цьому сільське господарство в Україні дуже швидко розвивалося», — зазначив Сігал.

Він також підкреслив, що на сьогоднішній день країни Європи, Росія, Білорусь і Казахстан, які отримують набагато більші преференції, наздоганяють і випереджають Україну. У них влади зацікавлені в пільговому дотуванні села. Вони розуміють, село — це майбутнє світу, вважає Сігал.

«Я думаю, що Україна може бути номер один як годувальниця всього світу. Ми не гірше Бразилії, США. Є десятки країн, які мають чималі капітали, зароблені в різних галузях економіки, мають багатомільйонні армії людей, які бажають смачно і дешево істи, але не мають свого виробництва. Або мають його в дуже маленьких обсягах, та ніколи не зможуть його отримати у великих обсягах. Тому Україна має всі шанси в майбутньому стати годувальницею всього світу! Але для цього потрібно, щоб політики, влада і бізнес вели єдину правильну і прозору політику», — додав власник «Агромарсу».

Однією з основних проблем він вважає ПДВ.

«Сьогодні ж, коли сільгоспвиробнику не вистачає коштів, дають вхідний ПДВ, і у нього виникає ПДВ з реалізації, то з доходів у бюджет ніхто платити не хоче. Сьогодні практично все село в своїй масі пішло в тінь», — пояснив Сігал.

Він зазначив, що зараз сільгоспвиробники не платять реальний ПДВ. Біля них існують десятки тіньових компаній, які купують у них за готівку «в чорну» всю продукцію, а потім купують десь «лівий» ПДВ. При цьому влада нічого не робить, щоб знайти дієвий механізм вирішення цієї проблеми.

«Подивіться, як контролюють сьогодні ПДВ в колишніх пострадянських країнах і в Європі. Там камери стоять на всіх дорогах, які перевіряють, коли машина виїхала і куди вона поїхала. Там можна перевірити, чи є ця машина взагалі. У нас такого немає і близько. Сьогодні практично неможливо зрозуміти, скільки товаровиробник отримав зерна, скільки він продав, скільки у нього було вхідного ПДВ, скільки він повинен був сплатити до бюджету ПДВ з реалізації. Цього ніхто не знає. А компашки, які наживаються, працюючи «в чорну», з'являються як гриби», — сказав Сігал.

Він також висловив думку, що дотації і компенсації — це чистої води корупційні схеми, створені для збагачення чиновників.


AgroPortal.ua за матеріалами «Оглядач».