Важко сказати людям: Не платіть хабар

31 серпня 2016, 11:05 2285

Усі прояви корупції залежать від готовності людей брати у них участь. Вони відрізняються лише тим, наскільки легко можна вийти сухим з води.

Таку думку висловив професор Джорджтаунського університету Кент Уївер.

Також він привів шість тез щодо корупції.

Перша теза: корупція не складається з єдиного явища. Корупція має дуже багато різних проявів. Можемо говорити про незначне хабарництво під час щоденної діяльності. Наприклад, коли ви даєте невеликий хабар поліції, чи підкуповуєте когось під час державних закупівель, або платите за роботу чи посаду. 

Друге. Якщо говоримо про боротьбу з корупцією, то не можемо говорити про єдину стратегію. Мають бути множинні стратегії, які будуть націлені на причини тої чи іншої корупції. Тому ми повинні передусім досліджувати її причини.

Інколи причина корупції — це відсутність вибору. Громадяни, щоб отримати послуги, мусять мати справу з державними бюрократами. А державні інституції, по суті, є монополістами у наданні громадських послуг. Є також випадки, коли людина не хоче бути учасником корупційної схеми, але вона не бачить іншого виходу. Дуже важко сказати людям: «Не платіть хабар».

Третє твердження: потрібно пристосовувати рішення і стратегії до конкретних причин і форм корупції. Якщо є проблема з коштами, тобто, корупція існує через те, що хтось не отримує належної зарплатні, треба збільшити зарплатню. Якщо корумповану поведінку виявити важко, треба напрацьовувати розумніші рішення і технології. 

Четверте твердження. Уряд повинен визначити ті види корупції, подолати які є найбільш важливо з позиції мети. Якщо мета полягає у пришвидшенні економічного зростання чи поліпшенні інвестиційного клімату, треба визначити, яку корупцію треба долати передусім. 

П'ята теза. Коли ми опрацьовуємо стратегію боротьби з корупцією, ми маємо думати на довгу перспективу. Треба думати, що робити першочергово з наявними ресурсами, а що відкласти на потім. Хочу навести приклад Сінгапуру. Сьогодні це найменш корумповане суспільство у світі, а раніше це було найбільш корумповане суспільство. Звичайно, вони цього не досягли за одну ніч. Вони збільшили повноваження антикорупційного бюро, підвищили покарання за корупцію. Коли Сінгапур став багатшим, вони підвищили зарплати для державних службовців. Вони виставили чіткі пріоритети і поділили процес на кілька фаз.

Шоста теза. Інколи проблема корупції — це не корумповані люди, а та політика, яка працює у країні. Є така індійська приказка: якщо є мед, злетяться мухи. Тому моя порада така: продумайте свою політику так, щоби позбутись меду. Не буде меду — не буде мух.


AgroPortal.ua за матеріалами Zbruc