Ситуація з коронавірусом в Україні найбільше вдарить по логістиці

17 квітня 2020, 07:28 4724

В українському сільському господарстві найбільш вразливим напрямком діяльності в умовах епідемії коронавірусу стане логістика. Так було і в Китаї.

Про це у коментарі для AgroPortal.ua сказав виконавчий директор української асоціації «Пояс та Шлях» Тарас Голуб.

За його словами, загалом агросектор менше постраждає від епідемії, ніж інші галузі, оскільки основне виробництво відбувається за межами міст. Там і генерується дохід.

Найбільше вірус поширюється у мегаполісах. У селах і районах – спалахи локальні. Їх приборкують швидше, ніж у великих населених пунктах.

«На прикладі Китаю ми бачимо, що найвразливішим напрямком діяльності у сільському господарстві стала логістика. Те саме спостерігається і в нас. Однак, якщо в Китаї її мережа широко розвинена, то в Україні, ще до вірусу, з нею були серйозні проблеми», — каже він.

Голуб зазначає, ще тоді, в пікові моменти, частину урожаю було складно доправити до місць зберігання, відвантаження, відбувалися збої в транспортуванні. У результаті частина товару втрачалася.

«Якщо карантин затягнеться, теоретично це може вплинути на погіршення логістики в період збирання урожаю. Однак вірогідність цього не дуже велика», — переконаний експерт.

Також Голуб зупинився на питанні експорту. За його словами, вже нині відчутні міжнародні логістичні проблеми з вивозом продуктів харчування, товарами сільського господарства. Особливо високі ризики стосуються можливого загострення фітосанітарного контролю експортної продукції в країнах-імпортерах.

«Останні два тижні було серйозне паралізування логістики: морської, автомобільної, авіаційної. Думаю, що за два тижні в авіаційному вантажному сполученні будуть знайдені компромісі заходи. Правда, воно менше стосується сільського господарства. Також покращується ситуація з залізницею та морською логістикою», — додав він.

Проблеми з останньою ми будемо відчувати ще протягом місяця після закінчення каратину в Україні. Як розвиватиметься ситуація далі, залежатиме від наслідків боротьби з епідемією, говорить експерт.

«Якщо пік епідемії  в Україні та Європі припаде на другу половину квітня, то це – не найгірший варіант. І відновлення має відбутися протягом двох місяців після піку пандемії. А значить це не зачепить період урожаю», — каже Голуб.

Також додає, якщо спалах епідемії відбудеться пізніше, чи він розтягнеться в часі - і карантин продовжать до першої декади червня, то тоді з цього часу і до початку жнив відчуватимуться проблеми з балансом поставок.


Наталія Рекуненко, AgroPortal.ua