Що відбувається зі свининою: головні тенденції світового ринку

25 серпня 2022, 07:34 7048
Оксана Юрченко

Зміцнення долара, глобальна інфляція, чутливість пропозиції до погодних умов та попиту до цін — про те, як ці фактори вплинули на котирування ключових операторів глобального ринку свинини.

ЄС: спека та посуха позначаться на економіці виробництва

З середини липня ціни на свинину в окремих країнах на півдні ЄС почали зміцнюватися через пожвавлення туристичної активності. Проте послаблення попиту в інших частинах співдружності практично нівелювало позитивні коливання цін, незважаючи на сезонно меншу пропозицію тварин забійних кондицій. Крім цього, незначне підвищення середньої липневої ціни у євровому еквіваленті перекрило послаблення курсу валюти ЄС проти американського долара. Тож за підсумками липня середня ціна кілограму свинини забійною масою зупинилася на позначці 2,02  $/кг, що на 2% нижче, ніж у червні. Негативний вплив спекотних погодних умов на обсяги пропозиції свинини став відчутнішим лише на початку серпня, а оператори відзначили повсюдний приріст цін у першій половині місяця. Окрім впливу на рівень пропозиції та, відповідно, цінову ситуацію, експерти очікують, що спека та посуха у ЄС позначаться і на економіці виробництва надалі, адже брак та здороження зернових може підштовхнути окремих виробників до зміни раціонів.

США: спостерігається відчутне зниження експортної активності

Ціни на свинину в США за підсумками липня зміцнилися майже на 5% проти показника попереднього місяця — 2,76 $/кг проти 2,64 $/кг у червні. Ключовим фактором підтримки цін залишається високий внутрішній попит на тлі зменшеної внутрішньої пропозиції свинини (середньотижневий забій свиней на 3,5-3,7% менший, ніж улітку 2021-го). Останнє є наслідком впливу як сезонних чинників, так і попереднього скорочення поголів’я — за даними Мінсільгоспу США станом на початок червня в країні налічувалося 72,5 млн гол. свиней, що на 1% менше, ніж рік тому. Незважаючи на це, з кінця липня на ринку спострегіається значна волатильність цін: так, у межах одного робочого тижня ціни можуть коливатися від $2,65 до понад 2,9 $/кг забійною масою. Водночас спостерігається відчутне зниження експортної активності (-19% за результатами першого півріччя 2022-го) як за рахунок слабшого попиту з боку Китаю та низки інших країн імпортерів, так і через зменшення цінової конкурентоспроможності американської свинини зі зміцненням долара.

Канада: очікування активізації торгівлі свининою з Китаєм

Канадські котирування продовжують висхідний рух, який розпочали ще у кінці весни. Зокрема, стартувавши з 1,65 $/кг у середині травня, у кінці липня ціна кілограма перевищила дводоларову позначку, тож середній показник за місяць склав 1,95 $/кг (+6,5% до попереднього місяця). У першій половині серпня ціна на канадську свинину продовжила сходження. Експерти ринку відзначають, що вагомим фактором її підтримки стало пожвавлення постачання свинини до США у відповідь на здорожчання американської свинини та зміцнення курсу долара, що покращило конкурентоспроможність канадського м’яса. Крім цього, експерти ринку очікують активізацію торгівлі свининою з Китаєм.

Мексика: підвищення цін не компенсувало здороження ключових виробничих ресурсів

Після підйому в першій половині липня ціни на мексиканську свинину характеризувалися відносною сталістю на досягнутому рівні. Проте девальвація песо відносно долара додала динаміки ціновій кривій, а середня позначка за липень зупинилася на рівні 2,58 $/кг з.м. До цього такий рівень цін фіксували у середині попереднього літа. Менш активна, ніж роком раніше, зовнішня торгівля свининою (-16% у першому півріччі проти аналогічного періоду 2021-го, зокрема через скорочення постачання до КНР на 3/4) не забезпечила належної підтримки цінам. Тож оператори констатують, що підвищення цін не компенсувало здороження ключових виробничих ресурсів, яке відбулося у попередні місяці. Водночас спостерігається приріст обсягів надходжень свинини зі США майже на чверть за січень-червень, проте переважно дешевшої продукції, оскільки приріст імпорту у валютному вираженні відчутно менший — плюс 15%.

Бразилія: посилився внутрішній попит

У другій половині липня ціни на свинину в Бразилії просіли через послаблення попиту на цей вид м’яса як з боку переробників, так і кінцевих споживачів. Проте загалом у середині літа ціни у бразильському реалі були на вищому рівні, ніж у червні. Зміцнення американської валюти нівелювало це, тож середня позначка у доларовому еквіваленті була на 3% нижчою, ніж місяцем раніше (1,76 $/кг у середньому за липень). Проте вже на початку серпня котирування повністю надолужили втрачене та вперше за рік перевищили дводоларову позначку. За оцінками експертів, наразі вагому роль на ціноутворення на ринку свинини відіграє внутрішній попит, який посилився через більшу доступність цього виду білка порівняно з іншими його джерелами. Щодо експорту свинини, то за попередніми оцінками, річні обсяги зовнішніх поставок будуть на 3% нижчими за рекордні минулорічні, проте й надалі залишатимуться досить активними.

Китай: експерти ринку очікують на активізацію імпорту свинини

У липні ціни на свинину в Китаї зробили відчутний стрибок порівняно з червнем під впливом обмеженішого внутрішнього виробництва та активнішого попиту. Так, якщо у перший місяць літа ціни піднімалися з 3,24 $/кг до 3,76 $/кг, то на початку третьої декади липня сягнули пікової позначки — 4,57 $/кг з.м. Хоча наприкінці місяця котирування дещо послабилися, середній показник за його підсумками був на третину вищим за червневий. На початку серпня ціни продовжили незначний зсув, понизившись до $4,36 у першій декаді, проте залишаються на високому рівні. 

Негативні коливання цін відбулися на фоні росту пропозиції свинини як з боку великих промислових операторів, так і з боку населення. Крім цього, місцеві ЗМІ повідомляють про прискіпливішу увагу до цінової динаміки з боку держави, особливо після липневого здороження свинини, яке істотно підвищило рівень інфляції споживчого кошика. Враховуючи малоймовірне збільшення виробництва у коротко- та середньостроковій перспективі, експерти ринку очікують на активізацію імпорту свинини з боку Китаю.

В’єтнам: стрибок цін через здороження кормів

Подібний стрибок цін на свинину в липні зафіксували і на ринку В’єтнаму: з 3,29 $/кг на початку місяця до 4,14 $/кг у другій половині. Таке підвищення переважно пояснюють подальшим здороженням кормів, що також відбилося і на ціні курятини. Відповідні зміни також помітно позначилися на індексі споживчих цін у країні.

Корея: уряд країни розглядає комплекс протиінфляційних заходів для забезпечення зниження цін 

У Кореї, навпаки, протягом липня ціни знаходилися на нижчому рівні, ніж у червні, коли вони продовжували зниження після піку в травні. Так, середня ціна другого місяця літа становила 4,3 $/кг, що на 7% менше, ніж у червні. Водночас у серпні котирування, хоча і зберігають високу волатильність, проте їх діапазон вищий — серпневий коридор становить 4,33-4,61  $/кг проти 4,04-4,44 $/кг у липні. Враховуючи істотне підвищення цін на всі види м’яса та низку інших продовольчих товарів, уряд країни розглядає комплекс протиінфляційних заходів (програми держпідтримки для внутрішніх виробників та купони для споживачів), щоб забезпечити зниження цін на продукцію у період традиційних осінніх свят на початку вересня.

Оксана Юрченко, президент асоціації «Свинарі України», аналітичний відділ АСУ 

Думка автора може не збігатися з думкою редакції. Відповідальність за цитати, факти і цифри, наведені в тексті, несе автор.