Сьогодні саме час інвестувати в Україну

26 жовтня 2018, 06:00 3306

Роботизація, цифровізація, розвиток відновлюваної енергетики та зміна вартості робочої сили — ті глобальні процеси, які суттєво впливають на інвестиційний ландшафт світу.

Під їх впливом змінюються і конкурентні переваги, тому в цей період високі шанси на економічний прорив отримують країни, що розвиваються. Україна — одна з них.

Засновник і керівник компанії Alfagro Жерар де Ля Салль, котрий понад 10 років веде бізнес у нашій країні й котрий, маючи 5 тис. євро на старті, зумів вибудувати успішний бізнес в Україні, інвестуючи переважно власний час та вміння, переконаний, що нині саме час інвестувати в Україну.

З огляду на власний досвід, він виділяє топ-5 порад для інвесторів, котрі думають вкладати свої капітали в український агробізнес.

План

Насамперед обов’язково потрібно мати плани не на рік-два, а на перспективу — років на 10-15 для самостійного розвитку та 5-10 — для розвитку бізнесу. При цьому потрібно постійно коригувати ці глобальні плани з урахуванням впливу зовнішнього середовища. Воно постійно змінюється, тому й свої плани потрібно коригувати.

Також потрібно чітко визначитися із вподобаною сферою. Зокрема, з невеликим капіталом навіть близько не слід пов’язувати свої мрії з придбанням чи орендою землі — це надто вартісно.

Є багато різних напрямків, які можна освоювати. У мене це — техніка і запчастини. Але ще можу говорити про біоенергетику, виробництво біопалива, які нині на підйомі. Упевнений, що це цікава сфера для початку інвестування.

Є реальна перспектива для органічного бізнесу. Всередині країни сформувалися категорії людей, котрі готові доплачувати за якісні продукти. Думаю, цей ринок навіть більший за, скажімо, французький. В Україні масштаби більші. Я теж замислююся про цю нішу. Для маленького фермера це має бути велика мотивація, якщо він вміє продавати та використовує ефективні маркетингові інструменти.

Інтеграція

Треба комплексно і глибоко інтегруватися у місцеве життя. Без цього не зможете працювати. Думаю, тепер я вже знаю, як українці працюють, бо спочатку не знав нічого! Помиляється той іноземець, котрий зверхньо думає, що знає більше і буде тут вчити бізнесу. Реально все навпаки. В Україні люди вміють робити бізнес. Вони дуже швидко приймають рішення. Дуже активні і розумні.

Інвестору обов’язково треба перебувати на місці свого бізнесу особисто. Багато хто думає, що він буде керувати з-за кордону. Зараз в українській реальності це неможливо. З двох причин: є різниця у менталітеті, методика роботи інша; багато проблем наймана людина тут, в Україні, не може розв’язати самостійно. Онлайн спілкування не допоможе. Зокрема, у сфері адміністрування. Натомість на місці все вирішується оперативно.

У Європі такий період вже позаду. Власник тільки для початку має бути на місці, в установчий період, а потім може спокійно передати повноваження. В Україні бізнес у таких умовах, може, й буде працювати, але не розвиватиметься.

Кадри

Підбирати кадри в Україні дуже складно. Але є один великий плюс, наприклад, порівняно із Францією, де після підписання контракту зі співробітником надзвичайно важко звільнити його, навіть якщо він не задовольняє роботодавця.

Можна брати на роботу і випробовувати багатьох, доки не знайдеш потрібного спеціаліста. Особливо важко підбирати співробітників на початковому етапі, тому що треба знайти людину, яка розумітиме наш менталітет і принципи.

За перші 7 років роботи через наш штат пройшло приблизно до 70 людей. Тепер нарешті ця плинність припинилася. Упевнено знаю, кого потребує процес, все стало стабільнішим. Коли вже система налагоджена, то вже працює сама по собі. Працівники більше спілкуються між собою, аніж із власником.

Турбулентність

Не зупинятися перед очікуваною турбулентністю наступного року в Україні, пов’язаного з виборами: ви міряєте свої плани не роком, а десятиріччями. Вибори не матимуть різкого впливу. Стратегічний шлях України визначений, вона принципово йде вперед і до кращого. Для реалізації задуманого мені знадобилося 10 років. І мій досвід припав на 2 кризи, початок війни, коли обороти впали на 75%.

Корупція

Так, впливатиме корупція (її рівень залежатиме від потенціалу обраного президента). Але інвестору вона особливо не заважатиме. У будь-якому разі мусите вчитися жити з корупцією. Вона з часом відійде, як це вже сталося в Польщі, де корупція є, але її вплив зовсім низький, власне, як і в інших країнах Європи, в т.ч. й у Франції. Переконаний: через 5-10 років такої корупції, як зараз, вже в Україні не буде. Тому що зарплати будуть набагато вищими. Люди на життя матимуть стільки засобів, скільки їм потрібно, і не розраховуватимуть на хабарі. Сформується здорова система. Політики, котрі розраховують на реальну підтримку, будуть змушені зрозуміти, що система мусить змінитися.


Для довідки: Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» та агенція UCABevent 12 грудня проведуть Х Міжнародну конференцію «Ведення агробізнесу в Україні» — підсумковий захід, який окреслить зміни в умовах ведення аграрного бізнесу в Україні у 2018 році: макроекономічні, регуляторні, законодавчі та визначить тренди, оцінить ризики та перспективи на наступний рік.

Жерар де Ля Салль – запрошений спікер  дискусії. Він візьме участь у панельній дискусі «Агроінвестиції: глобальне бачення, локальні питання», поділиться досвідом успішного інвестування в український АПК.


Алла Стрижеус, AgroPortal.ua