Ринок кредитування піде вгору, коли банки відчують захист

04 квітня 2018, 12:00 1874

Законопроект № 6027 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення кредитування» може стабілізувати ситуацію на вітчизняному ринку кредитування, підвищити його привабливість серед інвесторів.

Таку думку висловила генеральний директор асоціації «Об'єднання фінансових установ» Вікторія Волковська.

Як зазначається, цей законопроект передбачає істотно посилити права кредиторів і обов'язки позичальників.

Експерт підкреслила, що великі корективи в цей процес кредитування вже вніс закон «Про споживче кредитування». Він передбачає, що всі фінансові установи — банки та інші фінансові компанії, надаючи споживчий кредит фізичній особі, повинні в обов'язковому порядку видати йому новий додатковий документ — Паспорт споживчого кредитування. У ньому вказуються всі платежі, які є або можуть бути. Також вказуються терміни і вимоги обох сторін по кредиту. До нього ж додається графік платежів.

«У перший час після того, як закон вступив у силу, більшість банків, що працюють в Україні, призупинили споживче кредитування. Було дуже багато неврегульованих моментів, які позначилися на кредитній політиці банків. Але одночасно активізувалася діяльність фінансових небанківських установ. Вони менші, вони гнучкіші, вони мобільніші, вони швидше реагують на ситуацію, яка складається на ринку. Вони виявилися в цій ніші першими, і першими відновили кредитування як фізичних осіб, так і юридичних осіб», — зазначила Волковська.

На її думку, важливо також в нинішніх умовах захистити кредиторів як банківського, так і небанківського секторів. Багато проблем кредитування може вирішити законопроект № 6027 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення кредитування». З прийняттям цього законопроекту у кредитодавця з'являються реальні важелі й механізми, які дозволяють йому відчувати себе більш захищеним на ринку фінансових послуг.

«Пропонується цілий ряд змін в закон України «Про заставу», щоб підвищити відповідальність позичальника за виконання кредитних зобов'язань. З'являється солідарна відповідальність боржників. Це дуже важливо. Трапляється, що позичальник втрачає джерело доходів, а члени його сім'ї розводять руками — мовляв, за законом ми не несемо солідарну відповідальність за його зобов'язання. Тепер ситуація кардинально змінюється», — пояснила експерт.

У законопроекті прописані й механізми поруки, додала Волковська. Банки раніше часто висували вимоги, щоб у позичальника були 1-2 поручителя. І люди, які ними ставали, не замислювалися, яку відповідальність беруть на себе. Та тепер, коли вони ставитимуть свій підпис під кредитним договором, повинні розуміти, що в разі, якщо позичальник виявиться не в змозі погасити кредит, вони змушені будуть це зробити за нього.

«Пропонуються цікаві правки щодо спадкоємців. Наприклад, у Франції спадкоємець може отримати нерухомість за однієї умови: якщо заплатить державі 50% від її оціночної вартості. Погодьтеся, сума величезна! Більш того, для сплати дається певний термін. Якщо спадкоємець не вклався в нього, якщо не захотів або вважав непотрібним зробити цей обов'язковий платіж, то нерухомість переходить у власність держави», — додала фінансист.

Передбачаються зміни до закону про іпотеку. Більш чітко прописані певні вимоги — коли починається погашення заборгованості, коли переходять права власності.

Волковська наголосила, що всі ці зміни матимуть позитивний ефект на ринок кредитування.

«За оцінками нашої асоціації, партнерів, з якими ми працюємо, це буде серйозний перший крок на зниження кредитних ставок. Ринок дуже гнучкий, дуже мобільний. Уявімо, що ви і я даємо кредити. Я підрахувала і зрозуміла, що можу істотно знизити відсоток по них. При цьому у мене більше повернення, менше заборгованості. І найголовніше, у мене є механізми і важелі повернення. Я опускаю ставку. А ви продовжуєте тримати ту ж? Ні, ви не зможете, тому що до мене підуть клієнти, а до вас — ні», — пояснила вона.

Цей законопроект також прогресивний в питанні нотаріату. Нотаріус може зробити напис, що в разі неповернення кредиту заставне майно переходить до кредитора. І тоді можна обійтися без затяжних судових розглядів і фінансових витрат. Це значно прискорить процес вирішення питань з проблемними кредитами.

«З прийняттям цього законопроекту у кредиторів з'являється більше прав, а у позичальників — хоч якісь обов'язки. Нам не обійтися без такого паритету, тому що кредитори завжди зацікавлені в сумлінних позичальниках, а ті — в надійних кредиторах. Адже якщо в силу своєї незахищеності інвестори підуть з ринку, кредити видавати буде просто нікому», — підсумувала Волковська.


AgroPortal.ua за матеріалами Національного прес-клубу «Українська перспектива».