Такий результат моделювання було отримано з використанням Глобальної моделі управління біосферою GLOBIOM у рамках проекту AGRICISTRADE.

AGRICISTRADE — це трирічний науково-дослідний проект, який добігає кінця цього року і в якому Інститут економічних досліджень та політичних консультацій є партнером з боку України. У цілому, реалізацією проекту займався консорціум із 17 науково-дослідних установ з ЄС, СНД, України та Грузії. Проект фінансується Європейською комісією в рамках програми ЄС з фінансування науково-дослідної діяльності та інновацій FP7 (попередник програми «Горизонт 2020»). Мета проекту AGRICISTRADE полягає в аналізі можливих наслідків торговельних домовленостей та прогнозуванні напрямків та потенціалу розвитку агропромислових галузей економіки Азербайджану, Білорусії, Вірменії, Грузії, Казахстану, Молдови, Росії та України.

Одним з цікавих результатів проекту стала оцінка потенційного рівня виробництва продукції рослинництва (а саме зернових), беручи до уваги існуючі біофізичні та економічні обмеження. Оцінка здійснювалася за допомогою Глобальної моделі управління біосферою GLOBIOM. На першому етапі було оцінено обсяг земельних ресурсів, які потенційно ще можна долучити до с/г виробництва в досліджуваному регіоні.  На основі карт земельного покриву із роздільною здатністю 300 метрів та інших статистичних даних було визначено, що, наприклад, обсяг с/г земельних ресурсів, які ще можна долучити до виробництва в Україні, складає близько 1,5 млн га. Рисунок 1 презентує просторовий розподіл наявних (зеленим кольором) та потенційно доступних (червоним) для с/г виробництва земельних ресурсів.

Рисунок 1. Карта земельного покриву досліджуваного регіону
Рисунок 1. Карта земельного покриву досліджуваного регіону
Джерело: AGRICISTRADE

Далі на основі цієї карти, потенційної врожайності та двох сценаріїв було оцінено потенційні обсяги виробництва та експорту зернових до 2030 року. Крім того, варто зазначити, що максимальна врожайність встановлена на рівні 80% від потенційного (теоретичного) біофізичного рівня, що є практикою життя.  Базовий сценарій (Baseline scenario) означає business as usual, тобто просто продовження вже існуючих трендів, в той час як інвестиційний сценарій (Investment scenario) — значну інтенсифікацію аграрного виробництва в Україні. Результат моделювання для України такий: виробничий потенціал зернових до 2030 року — 100 млн тонн, а експортний потенціал — 60 млн тонн.

Рисунок 2. Виробництво зернових та експорт за двома сценаріями
Рисунок 2. Виробництво зернових та експорт за двома сценаріями
Джерело: AGRICISTRADE

Наразі експорт зернових наближається до позначки в 40 млн тонн за рівня виробництва трішки вище за 60 млн тонн. Прогнозні варіанти проти теперішніх означають, що потенціал зростання внутрішнього споживання дорівнює додатковим 20 млн тонн. Але вже зараз потрібно замислитись над логістичним та інфраструктурним забезпеченням експорту. Якщо зараз експорт в 40 млн тонн є доволі проблематичним для логістичної та інфраструктурної системи України, то що буде, коли він зросте до 60 млн тонн?

Олег Нів'євський, старший науковий співробітник Інституту економічних досліджень і політичних консультацій (Київ, Україна)

Мультимедіа