Чому через торговельні війни страждає ринок сиру

11 грудня 2019, 09:45 1602

Торговельна суперечка між США і Європейським союзом призвела до накладення додаткових мит, які вдарять насамперед по молочній продукції з ЄС. Однак насправді проблема лежить зовсім в іншій площині.

Таку думку висловив редактор International Dairy Magazine Роланд Соссна.

«Молочна індустрія може вважати вкрай несправедливою безпосередню участь у війні субсидій між американським виробником літаків Boeing і його європейським колегою Airbus. Зрештою, яке відношення А320 має до сиру, крім того факту, що час від часу на борту цих літаків подається сир? Правильно, на перший погляд взагалі ніякого. Але логіка торговельного спору взагалі не стосується саме сиру», — зазначив експерт.

Соссна нагадав, що суперечки між США і ЄС про розмір субсидій, що спрямовуються обома сторонами у виробництво літаків, тривають протягом останніх 15 років.

«Зазвичай каральні тарифи не застосовуються в дійсно спірній галузі, оскільки можна отримати таку відповідь опонента, яка в результаті завдасть шкоди. Це було очевидно, наприклад, в минулому році, коли США ввели більш високі тарифи на сталь і алюміній із Європи, а ЄС у відповідь зробив більш дорогим імпорт віскі та джинсів. Італія в даний час особливо страждає від впливу тарифів», — додав він.

Роланд Соссна підкреслив, що при забороні імпорту США, безумовно, може запропонувати альтернативи. Однак недарма французький блакитний сир був звільнений від санкцій, оскільки американські сироварні в даному випадку досить погано справляються з випуском такого продукту.

«Якщо в наступному році СОТ надасть ЄС право вживати заходи проти непопулярних субсидій для Boeing, сектор економіки, відмінний від авіабудування США, безсумнівно, буде оштрафований. Якщо мова піде про молочні продукти в США (що дуже малоймовірно), фермери можуть розраховувати на систему молочної безпеки, яка була значно поліпшена в минулому році», — вважає він.

При цьому експерт уточнив, що за цією суперечкою стоять більш глобальні чинники. Вважається, що в торговельних війнах завжди програють обидві сторони. Це було так в більшості випадків, але ситуація змінилася, принаймні в тому, що стосується США. ЄС більше не є найбільшим або найважливішим ринком для американців. Колишнє протистояння з Росією — історія, новим стратегічним супротивником є Китай.

«Крім того, США більше не мають потреби в імпорті енергії і, отже, більше не повинні дружити на міжнародному рівні або підтримувати певні географічні регіони. США також більше не потрібно так багато виробляти в третіх країнах, оскільки автоматизація, що значно зросла, вже може компенсувати будь-яку нестачу робочої сили на виробництві. Тому можна продовжувати сперечатися на цю тему. Той, хто більше не потребує того, щоб брати до уваги всі міркування, може вести гру, захищаючи тільки свою вигоду», — констатує Соссна.

На його думку, нинішній президент США Дональд Трамп у ході передвиборної кампанії 2020 року однозначно продовжить свою програму «Зроби Америку великою знову».

«У зв'язку з цим каральні тарифи на європейські молочні продукти, мабуть, будуть залишатися в силі ще досить довго», — прогнозує експерт.


AgroPortal.ua за матеріалами «Інфагро»