Чому інвестори не поспішають вкладатися в Україну?

16 листопада 2020, 10:05 1586

Політична і економічна реальність, яка склалася в Україні, у багатьох викликає тільки песимізм, а COVID-19 і страх бізнесу щодо чергового локдауну тільки підігрівають ці настрої.

Таку думку висловив координатор комітетів Європейської Бізнес Асоціації Сергій Вербов.

«Не додає оптимізму і ефективність роботи народних депутатів. Швидкість і ефективність прийнятих рішень залишає бажати кращого. Відповідно, представникам державних органів, якщо вони дійсно переживають за країну, варто було б задуматися про створення комфортних умов для розвитку інвестиційного клімату в країні. Адже чим більше звучать з телеекранів заклики інвестувати в Україну, тим більше скептицизму вони викликають у бізнесу (читайте інвесторів), які постійно рапортують у штаб-квартири про реальну ситуацію в Україні», — зазначає він.

Одним із основних факторів, які впливають на інвестклімат, є непрогнозованість дій влади, що викликає недовіру.

«Про які інвестиції може йтися, коли Конституційний Суд України одним засіданням може повністю згорнути антикорупційну реформу, обнуливши роботу відразу декількох антикорупційних органів і поставивши питання про закриття сотні корупційних справ, які знаходяться на розгляді у Вищому антикорупційному суді», — говорить Сергій Вербов.

Він вважає, що питання боротьби з тінню повинне стояти першим на порядку денному. Так, одним із інструментів, який довів свою ефективність, є введення РРО, які вже давно працюють у всіх цивілізованих країнах, їх використовують всі підприємці незалежно від системи оподаткування. Так, використання РРО дозволило б вирішити відразу такі проблеми як: захист прав споживачів та зменшення рівня контрабанди, підвищення дисципліни для окремих категорій платників податків і вирівнювання умов ведення бізнесу, зростання надходжень до бюджету.

«Робота митниці — також одне з проблемних питань, на яке постійно скаржиться бізнес. І основними проблемами там все ж залишаються: імпорт товарів за заниженою митною вартістю, корупція, контрабанда, затримка митного оформлення вантажів. У той же час товари і вантажі сумнівних імпортерів проходять митний контроль безперешкодно», — констатує експерт.

Ще одна важлива складова, за його словами, — робота правоохоронних органів, які повинні бути захистом і опорою для прозорого бізнесу, але, за фактом, виходить зовсім навпаки. Досудові розслідування, що проводяться органами прокуратури, затягуються на кілька років, що не дозволяє бізнесу захистити свої права в розумні терміни. Більш того, часто виявляється, що процесуальні дії у справі не ведуться взагалі, і бізнесу доводиться виступати ініціатором продовження розслідування.

«Наступний аспект — верховенство права і якісно працюючі суди, що також є великим питанням. А серед основних проблем: порушення термінів розгляду судових справ, різна практика застосування норм права, несвоєчасне повідомлення учасників справи про стадії розгляду та інші», — підкреслює Вербов.

Ситуація ж із коронавірусом підлила, можна сказати, ще більше олії у вогонь. І якщо зазначені питання не почати якісно врегульовувати, інвестування в Україну буде все більше під знаком питання, вважає він.

«До кінця 2020 року залишається ще 1,5 місяці. Важко сперечатися з тим фактом, що рік вийшов непростим — для населення, бізнесу, країни та світу в цілому. Але здаватися або відкочувати реформи назад у нас немає права. Зараз особливо важливо сконцентруватися на проведенні реформ і створенні прогнозованого горизонту для ведення бізнесу. Тільки при створенні сприятливих умов і захищеності ведення бізнесу ми зможемо розраховувати на залучення значних інвестицій в Україну», — підсумував експерт.


AgroPortal.ua за матеріалами НВ