Таку думку висловив директор Департаменту аграрного розвитку Міністерства аграрної політики та продовольства України Ігор Віштак під час Seed Forum 2021.
Відповідні зміни представлені в законопроєкті 3680-д «Про охорону прав на сорти рослин» та «Про насіння і садивний матеріал», який прийнятий Верховною Радою в першому читанні.
«Збільшення валового виробництва сільгоспкультур можливе за рахунок використання новітніх технологій вирощування, інноваційних селекційних розробок, і лише за рахунок нового сорту та якісного насіння можна досягнути підвищення урожайності до 20%. Тому вітчизняні сільгоспвиробники повинні мати доступ до нових сортів рослин, адаптованих до природно-кліматичних умов України», — зазначає Ігор Віштак.
За його словами, не менш важливим є питання експорту українського насіння. «Відповідно, одним із кроків у державній політиці є здійснення заходів, спрямованих на сприяння виходу виробленого в Україні насіння на ринки ЄС. Наразі Мінагрополітики працює над отриманням дозволу на експорт насіння олійних та буряків до ЄС. Але у поточному році посівні площі цукрових буряків під насіння незначні», — підкреслює Ігор Віштак.
Він зазначив, що насіннєвий сектор України має великий потенціал щодо виробництва та експорту насіння. Однак частка насіння в зовнішній торгівлі поки незначна.
«Багато вже зроблено, щоб змінити це, але є низка питань, які потрібно вирішити, щоб посісти достойне місце на світовому ринку насінництва, зокрема на європейському. Оскільки Україна є учасником міжнародних організацій, це вимагає від нас дотримання певних правил гри. Зокрема — будувати державну політику таким чином, аби забезпечувати належний імідж нашої держави як гаранта виконання міжнародних зобов’язань», — резюмував Ігор Віштак.
Людмила Лебідь, AgroPortal.ua