Про друге експортне дихання зернового ринку та прогнози на новий сезон

27 квітня 2020, 07:19 1809

Цей сезон незвичайний для України не тільки своїми рекордними показниками, а й поведінкою цін на зернові. Також для ринку характерна незвична експортна активність у другій половині сезону і критичні погодні умови в ряді областей України, що явно позначиться на майбутньому врожаї.

Про це розповіла експерт зернового ринку «УкрАгроКонсалт» Єлизавета Малишко під час вебінару «BLACK SEA GRAIN онлайн: Агробізнес проти кризи. Хто вийде в плюс?».

«Україна в цьому маркетинговому році зібрала понад 75 млн т зерна і має намір експортувати близько 55 млн т. Крім того, зібрано високий урожай олійних культур, що в сумі із зерновими становить 100 млн т. Слід зазначити, що в цьому сезоні Україна експортує пшеницю набагато вищими темпами, ніж у минулому, і в першій половині сезону було експортовано 77% від експортного потенціалу. Україна скористалася тим, що у Росії відбулося відставання за темпами, і відчувала себе вільно на ринках Єгипту, Туреччини, Бангладеш», — зазначила Єлизавета Малишко.

При цьому вона додала, що на ринках спостерігалося різке падіння цін на пшеницю через побоювання зниження попиту в період карантину. Але коли виріс споживчий попит на продукти переробки, ціни на пшеницю зросли так само швидко. Зараз до цього драйверу додалися і погодні умови. За її словами, саме ціни стали основним драйвером для експорту пшениці в цьому сезоні, причому в другій половині сезону відкрилося друге експортне дихання.

«У березні було експортовано 1,3 млн т пшениці, що є абсолютним рекордом для цього місяця, і в квітні тривають досить швидкі темпи експорту. Якщо буде завантажено всі кораблі, які стоять у портах України, то експорт пшениці в квітні теж може досягти 1,2-1,3 млн т. Таким чином, сумарно до кінця квітня буде експортовано близько 19 млн т пшениці. Якщо до цього обсягу додати ще 0,5 млн т пшениці, яка була експортована у вигляді борошна, то ми вийдемо на те, що в травні Україна може експортувати ще 0,5 млн т пшениці», — зазначила Єлизавета Малишко.

За її словами, в Україні може бути ранній початок сезону, і збирання пшениці почнеться вже в третій декаді червня.

«На сьогодні «УкрАгроКонсалт» прогнозує скорочення врожайності пшениці і закладає близько 5% зниження врожайності від трендової та більше 5% — від минулого року. Вважаємо, що в разі випадання норми травневих опадів урожай пшениці може скласти 25,9 млн т, що значно нижче, ніж 28,3 млн т, отримані в минулому році. У цьому випадку експортний потенціал України перевищить 17 млн т», — повідомила Єлизавета Малишко.

Що стосується ячменю, експерт зазначила, що з урахуванням ринкових даних імовірно під цією культурою в нинішньому році ярої буде 1,4 млн га і урожай на рівні 7,9 млн. т.

«Ці показники нижчі, ніж у минулому році, і ми допускаємо, що оцінки по пшениці та ячменю можуть знижуватися в залежності від погодної ситуації в травні. За оцінками «УкрАгроКонсалт», урожай зернових складе 72 млн т, і з цього обсягу близько 51 млн т може бути експортовано», — підсумувала Єлизавета Малишко.

Також, за її словами, частина озимих культур може бути пересіяна, що розширить площі під ними. Експерт не виключає, що в 2020 році площі під кукурудзою можуть досягти чергового рекорду.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua