Неврожай кукурудзи загрожує дефолтами невеликим виробникам

19 жовтня 2020, 07:30 1817

Недобір врожаю кукурудзи цього року загалом не матиме критичних наслідків для України, проте не виключена можливість дефолтів окремо взятих невеликих виробників.

Таку думку в коментарі AgroPortal.ua висловила заступник директора компанії ProAgro Group Марія Колесник.

«Якщо земельний банк виробника сконцентрований на півдні або в іншому регіоні, який постраждав від посухи, і він повністю втратив врожай пізніх культур, то для нього звичайно це стане проблемою. Тим більше, якщо при цьому в компанії, яка втратила врожай, були кредитні зобов’язання чи форвардні контракти на поставку зерна», – говорить Колесник.

У такому випадку, радить експерт, краще самому придбати на ринку необхідний для виконання зобов’язань обсяг зерна і здійснити його поставку по укладеному із трейдером раніше контракту, щоб зберегти на майбутнє репутацію надійного партнера. Звісно, цією порадою можна скористатись лише в тому випадку, коли виробник має вільні кошти.

Загалом, зазначає фахівець, виробники вкладають форвардні угоди не на весь обсяг врожаю. Тож більш потужні компанії, якщо мають площі посівів в різних регіонах, можуть коригувати свої попередні плани змінюючи логістику. Для цього їм необхідно понести додаткові витрати на переміщення партій зерна в регіональному розрізі.

В кращому становищі, на її погляд, зараз знаходяться трейдери. «Вони якщо і понесуть фінансові втрати, то лише через те, що рівень цін на ринку значно виріс. Якщо по старих контрактах трейдери не отримають поставок, їм доведеться шукати вільне зерно на ринку і переплачувати за нього додаткову премію», – пояснює Марія Колесник.

Вона додає, що на ціну в 200 $/т ніхто не розраховував. Всі вважали, що Україна отримає рекордний врожай кукурудзи, чи хоча б на рівні минулого року.

Тим часом станом на 9 жовтня українська кукурудза торгувалася в середньому по 210 $/т. «Такі ціни востаннє були у травні-червні 2019 р., коли через повені посівна кукурудзи в США опинилася під загрозою», – згадує фахівець.

В Україні ще на початку – в середині літа були сподівання на гарний врожай пізніх культур. Проте посуха, яка прийшла в кінці літа-на початку осені, зробила свою справу.

Зараз йдеться про те, аби сформувати «реєстр дефолтів» – список виробників, які не розраховуються по контрактах

«Якраз напередодні жнив різко почали скорочуватися прогнози виробництва, – ділиться експертка. – Натомість форварди вкладалися по набагато нижчим цінам. Тому трейдери зараз ризикують отримати відмови навіть від тих, у кого є зерно». Останнього, на її думку, допускати ніяк не варто, адже це принесе іміджеві втрати.

Колесник також додає, що зараз йдеться про те, аби сформувати так званий «реєстр дефолтів» – список виробників, які не розраховуються по контрактах. Це впливатиме на укладення подальших угод, оцінку надійності того чи іншого постачальника.

До слова, за очікуваннями ProAgro Group, Україна цього року збере 31,5-32 млн т кукурудзи. Експорт прогнозується на рівні 27,5 млн т.


Наталія Рекуненко, AgroPortal.ua