Коли мене продовжують запитувати: «А навіщо взагалі посередник — брокер?», я ставлюся із розумінням. Тому що колись, ще трейдером, уперше маючи справу із позицією міжнародного партнера «працюємо тільки через брокера», я сам дивувався і запитував. За останні півтора року українські агровиробники тісніше познайомилися із європейською і міжнародною практикою торгівлі. Але професія товарного брокера лишається новою на українському ринку і часом все ще потребує роз’яснення.
А я не втомлююся пояснювати, бо розумію, наскільки важливо для українських виробників у цей непростий сезон наднизьких цін демонструвати не просто ефективність, а надмірну ефективність. Просто, щоб бізнес вижив.
Отже, чому брокер ефективніший у торгових відносинах за виробника, який намагається займатися збутом своєї продукції самостійно?
Основне завдання брокера — допомагати покупцям і продавцям укладати угоди.
Тому у продавця завжди буде менше часу, щоб розібратися із продажами, ніж у брокера.
Брокер щодня працює із певною кількістю клієнтів, обмінюється настроями, ринковою інформацією, цінами.
У результаті брокер природним шляхом накопичує часом цінну ексклюзивну інформацію, якою, не маючи конфліктів інтересів, готовий ділитися із своїми клієнтами.
Самі ж клієнти-продавці-покупці інтуїтивно це розуміють і часто запитують свого брокера: «А де ж ринок?».
Більше того, залежність від одного чи кількох покупців може створювати ризики для бізнесу. А щоб знайти альтернативу, необхідно зробити багато додаткових контактів.
Водночас за один дзвінок брокеру продавець отримує інформацію, яку б дізнався через оці власні 10-20 дзвінків.
Брокер не має конфлікту інтересів і може дізнаватися актуальні ціни без упливу на ринок.
Продаж на експорт почав забирати значно більше часу, вимагати більших компетенцій у сфері міжнародної торгівлі, розуміння міжкультурних нюансів ведення бізнесу, ще швидшого реагування на мінливу зміну кон‘юнктури на ринку. У цій ситуації брокер став більше ніж комерційним асистентом своєму клієнту, а справжнім провідником на нові ринки і часто — перекладачем із української на англійську як з погляду мови, так і бізнесової культури.
Таким чином, якщо коротко, робота з брокером — це:
Ніяких особливих вимог, щоб почати працювати із брокером, немає, потрібне лише усвідомлення ролі брокера як комерційного асистента і часом радника.
Думка автора може не збігатися з думкою редакції. Відповідальність за цитати, факти і цифри, наведені в тексті, несе автор.