Комплексний план просторового розвитку громади: плюси для інвестора

26 травня 2021, 08:12 1738

Комплексний план просторового розвитку громади — це потужний інструмент, який при правильному використанні та відповідальному ставленні громади дозволить стимулювати економічний розвиток і підсилити довіру громади до керівництва, надасть нові інвестиційні можливості.

Таку думку висловив заступник голови ради «Земельного союзу України», завкафедрою НУБіП, д.е.н. Андрій Мартин у ході Всеукраїнського форуму «Україна 30. Земля».

Він зазначив, що с липня 2021 р. нове законодавство передбачає створення комплексного плану просторового розвитку громад.

«Ми переходимо на новий етап, коли вся землевпорядна документація має розроблятися в електронну вигляді (набору даних)», — підкреслив він, нагадавши, що раніше це була паперова «простиня», з якою було незручно працювати.

Тепер, як підкреслив експерт, планувальна документація має стати загальнодоступною та відкритою, щоб кожен член громади, підприємець або інвестор через геопортали, в тому числі Національний геопортал просторових даних, міг отримати цю інформацію.

Андрій Мартин нагадав, що раніше інвестору доводилося пройти поневіряння для відведення земельної ділянки під якесь виробництво. Так, після проходження половини шляху могли з«явитися екологи або фахівці охорони спадщини і зупинити процес.

«Сьогодні процедура має бути кардинально змінена. Всі відомості про обмеження використання земель на території громади повинні бути внесені до комплексного плану та стати доступними для інвестора. План має передбачати функціональне зонування території, тобто визначення того, як правильно використовувати землю на території громади. Це додасть визначеності інвестору», — зазначив Андрій Мартин.

Крім того, за його словами, ще одним фактором, який відчує інвестор, стане нова і прозора процедура зміни цільового призначення земельної ділянки.

І це замість розроблення містобудівної документації, детального плану території, проєкту землеустрою та низки інших етапів оформлення нового цільового призначення, що потребує часу та грошей.

«Нове законодавство передбачає для інвестора можливість прийти до кадастрового реєстратора, подати заяву про перехід до того цільового призначення, яке передбачене комплексним планом, і протягом дня отримати документ про зміну цільового призначення земельної ділянки. Вже не потрібні місяці бюрократичної тяганини. Якщо громада визначила, що на певному місці буде завод або ферма, то перехід має бути максимально спрощений», — додав він.

За словами Андрія Мартина, ще одним новим інструментом у законодавстві є резервування. Громада може зарезервувати землю, на якій планує видобувати корисні копалини, будувати нову дорогу, проводити лінію електропередачі тощо. І ця земля вже буде заблокована для надання у безоплатне користування або зміни цільового призначення.

«Комплексний план просторового розвитку громади покликаний захистити землі культурної та археологічної спадщини і землі, які виконують екосистемні функції (заповідники). Задачі плану — чітко ці території ідентифікувати, щоб потім не можна було їх роздати», — уточнив експерт, зазначивши, що ці землі додадуть туристичної цінності громаді.

Мартин визнав, що на створення комплексного плану просторового розвитку громади розробникам доведеться витратити багато часу, аби зібрати всі відомості у кадастрі (землі, ліси, вода, обмеження) в електронному вигляді. Але після цього громади отримають поштовх для економічного розвитку через надходження податків до місцевого бюджету.


Світлана Плішко, AgroPortal.ua