Китайський чинник посилиться на світових аграрних ринках

24 лютого 2021, 09:42 1471

Ціни на світових пшеничних ринках у лютому демонстрували значну волатильність. З одного боку, зберігалась невизначеність щодо стану врожаю в країнах Південної Америки. З іншого — екстремальні погодні умови в Європі та США.

Таку думку висловила заступник директора компанії ProAgro Group Марія Колесник.

Вона зазначила, що в Україні та в південних регіонах Росії низьким температурам передували рясні снігопади, які суттєво збільшили сніговий покрив і, відповідно, захистили озимину від вимерзання, однак в США ситуація гірша.

«Як на мене, наразі є висока ймовірність пошкодження американської озимої пшениці та часткового її вимерзання», — вважає експерт.

При цьому, згідно з лютневим прогнозом USDA, оцінки кінцевих запасів американської пшениці за місяць не змінилися — 836 млн бушелів, або 22,76 млн т, а світових — скоротилися з 313,19 до 304,22 млн т. Вказаний обсяг виявився меншим за нижню межу діапазону очікувань торгівлі. Світові кінцеві запаси на 2020/21 МР зменшено на майже 9 млн т через більш високий прогноз рівня споживання для Китаю та Індії. Попри це вони залишаються рекордними, оскільки Китай та Індія мають відповідно 51% та 9% від їх загального обсягу.

Скорочення запасів відбулось паралельно зі збільшенням прогнозу світового виробництва пшениці в 2020/21 МР на 793 тис. до рекордних 773,44 млн т за рахунок більш високого виробництва в Казахстані (+1,76 млн т), яке частково було компенсоване його скороченням для Аргентини (-300 тис. т) та Пакистану (-500 тис. т). Світове споживання також підвищене на 9,8 млн — до 769,3 млн т переважно через вищий рівень попиту на корми для Китаю (+5 млн т), а також продовольчого і промислового (FSI) попиту для Індії (+3,5 млн т).

За оцінками USDA, кормове та залишкове споживання пшениці в Китаї у 2020/21 МР досягне рекордних 30 млн т і перевищить попередній рекорд 2012/13 МР, який становив 26 млн т. Внутрішні ціни на кукурудзу в Китаї й надалі перевищуватимуть ціни на пшеницю, що заохочує до ще більшого її використання на кормові потреби.

Очікується, що індійська FSI збільшить свою потребу в пшениці на 3,5 млн — до рекордних 96,5 млн т, оскільки обсяги державних резервів скорочуються швидше, ніж передбачалося раніше.

«Окремо хочу ще раз звернути увагу на Китай. Для нього прогноз імпорту пшениці було переглянуто в бік його підвищення на 1 млн до рекордних 10 млн т, і такий тренд на підвищення оцінок китайського імпорту спостерігається вже 6 місяців поспіль. Якщо ці прогнози підтвердяться, це буде найвищий рівень імпорту пшениці до Китаю за останні 25 років», — зазначила Марія Колесник.

Вона вважає, що варто переосмислити нове місце Китаю на пшеничному ринку і оцінити його подальший вплив на торгові ланцюги та процеси.

«Збільшення китайського імпорту пшениці до 10 млн, а кукурудзи — до 24,5 млн т може стати вагомим чинником під час майбутнього планування фермерами свого зернового клину як в Україні, так і в найближчого конкурента на цьому ринку — Сполучених Штатах. До чого це все призведе — час покаже, але вже сьогодні можна з упевненістю констатувати, що вага китайського чинника на світових аграрних ринках не лише збережеться до кінця поточного сезону, а й посилиться у 2021/22 МР», — підсумувала вона.


AgroPortal.ua за матеріалами AgroTimes