Як утримати контроль над основним виробничим ресурсом

27 вересня 2021, 09:47 1022

Для підвищення врожайності та економічних показників господарства обов’язковим є агрохімічне дослідження ґрунтів, адже саме ґрунт є основним виробничим ресурсом аграрія, тому його стан необхідно постійно тримати на контролі.

Таку думку висловив науковий співробітник «Інституту здоров’я рослин» Сергій Сальніков.

«Дослідження ґрунту дозволяє вирішити ряд завдань, які стоять перед агровиробником, як-то: визначити забезпеченість поля елементами живлення, розробити/адаптувати систему живлення конкретної культури з огляду на особливості географічного розташування господарства, скоригувати сівозміну, раціоналізувати витрати на живлення посівів та, як наслідок, досягнути запланованої врожайності й отримати гідні прибутки. Тому, коли ярі культури зібрані, необхідно обов’язково провести дослідження ґрунту на комплекс показників», — зазначає Сергій Сальніков.

За словами фахівця, ґрунти мають базові показники, що можуть змінюватися протягом 2-3 років залежно від інтенсивності технології вирощування. Це насамперед вміст калію та фосфору, мікроелементів тощо. Їх достатньо досліджувати принаймні раз на 2 роки. Натомість вміст азоту та сірки у ґрунті нестабільний і змінюється упродовж вегетації. А оскільки ці елементи відіграють важливу роль у розвитку культурних рослин, їх вміст варто контролювати частіше. Крім того, варто зважати й на кислотність ґрунту: вона залежить від багатьох чинників та прямо пропорційно впливає на врожайність культур.

«На засвоєння культурами поживних речовин із ґрунту та добрив значний вплив має реакція ґрунту — кисла чи лужна. Крім того, від неї значною мірою залежить мінералізація органічної речовини, доступність елементів живлення із внесених добрив та врожайність в цілому», — розповідає Сергій Сальніков.

Провівши дослідження не одної тисячі зразків ґрунту з усієї України, фахівці «Інституту здоров’я рослин» відзначають сумну статистику:

  • понад 80% ґрунтів мають підвищену кислотність, і якщо раніше ця проблема була актуальною лише для північних регіонів, то на сьогодні це стосується майже всієї України;
  • дедалі більше ґрунтів південної частини України відзначаються підвищеним вмістом лужних металів (натрію, хлоридів, сульфатів та гідрокарбонатів), і через непрофесійні підходи до іригації площі таких земель збільшуються;
  • зменшення внесення органічних добрив, перехід до поверхневого обробітку ґрунту та інші чинники сприяють збільшенню у ґрунтах залишкових кількостей пестицидів, що вносилися в попередні роки.

За словами Сергія Сальнікова, у випадку, якщо аграрій вводить в експлуатацію нові поля, доцільно додатково дослідити ґрунти на залишкову кількість пестицидів, оскільки невідомо, які препарати застосовував попередній власник, і як це може вплинути на майбутні посіви. Те саме стосується й ділянок, рослини на яких без очевидних причин пригнічуються чи гинуть упродовж вегетації: причина може критися в післядії певних пестицидів.

Крім того, наголошує Сергій Сальніков, для якісного проведення дослідження ґрунту важливо правильно відібрати зразки: невеликі господарства цілком можуть впоратися з цим самотужки, в той час як у випадку значних площ варто довірити справу професіоналам і замовити автоматизований відбір. Крім того, в комплексі з ґрунтами він рекомендує дослідити придбані добрива, щоб культури гарантовано отримали потрібне їм для реалізації потенціалу врожайності живлення.