Інвестиції в АПК важливі для всієї економіки країни. Залучивши в український агросектор $75 млрд, ми зможемо збільшити виробництво сільськогосподарської продукції втричі.
Але є ще, як мінімум, дві проблеми, через які відкладати вирішення земельного питання більше не можна. По-перше, земля без власника втрачає родючість. А по-друге, майже 7 млн власників земельних паїв не можуть скористатися своїм правом власності повною мірою (близько 1 млн таких людей вже померли).
Існують різні бачення того, яким чином відкрити ринок землі в Україні. Моя позиція: це потрібно робити обережно і поступово, у два етапи.
На мою думку, перший етап має тривати 10-15 років. Однак спочатку ми повинні знайти відповіді на кілька дуже важливих питань:
Запровадження ринку землі варто розпочати з пілотного проекту в двох регіонах України. «Тест-драйв» земельної реформи допоможе виявити і виправити її слабкі місця. Після цього ринок землі можна буде відкривати по всій території України.
Також потрібно ввести тимчасовий мораторій на купівлю сільгоспземлі в Україні для іноземних компаній і фізичних осіб.
Всі попередні спроби відкрити ринок землі в Україні містили в собі корупційні схеми. І сьогодні маємо парадоксальну ситуацію — саме аграрії бояться відкриття земельного ринку. Вони побоюються того, що їх знову ошукають. Тому головне завдання влади — повернути до себе довіру у земельному питанні.
Леонід Козаченко, народний депутат України, президент Української аграрної конфедерації
Думка автора може не збігатися з думкою редакції. Відповідальність за цитати, факти і цифри, наведені в тексті, несе автор.