Зміна клімату змушує шукати нові підходи до захисту рослин

29 листопада 2019, 06:12 3897

Глобальний ринок засобів захисту рослин відновлюється після кризи. За підсумками 2018 року ринок ЗЗР оцінюється в $57,5 млрд — це навіть трохи більше, ніж у докризовому 2015 році.

Аналітики прогнозують: до 2023 р. ринок буде демонструвати кумулятивне зростання до 3% в рік і досягне $66-67 млрд. Про це розповіла комерційний директор ALFA Smart Agro Тетяна Мосендз, передає кореспондент AgroPortal.ua.

 Ріст глобального ринку ЗЗР
Джерело: ALFA Smart Agro

Однак, незважаючи на позитивні довгострокові прогнози, за підсумками поточного року глобальний ринок ЗЗР не виросте, або навіть зменшиться на 1-1,5%. Першопричиною цього є кліматичні зміни в усьому світі.
 
У першій половині 2019 р. США накрили зливи. Аграрії довго не могли посіяти кукурудзу, в результаті сіяли дуже пізно, через що використання засобів захисту рослин скоротилося. Далі нагрянула посуха в Австралії — настільки сильна, що таких високих температур не пам'ятають навіть старожили. Гостру нестачу вологи, яка призвела до пізньої вегетації посівів, відзначали також фермери Європи. Тобто і тут рік був не особливо успішним для ринку пестицидів.
 
«Погодні фактори суттєво впливають на ринок ЗЗР. Зміни клімату ведуть до необхідності зміни портфеля продуктів для захисту рослин. З'являються нові препарати, що відповідають актуальним викликам, з якими стикаються аграрії», — каже Тетяна Мосендз.

Щодо ринку ЗЗР України експерт відзначає, що в цьому році він склав $940 млн і показав зростання в 2% у грошовому еквіваленті. У натуральному вираженні ринок практично не виріс. Можна навіть говорити про деяку стагнацію.
 
«Погодні умови, політичні чинники, очікування введення ринку землі призвели до того, що активного зростання ринку ЗЗР в Україні у цьому році не відбулося, — зазначає комерційний директор ALFA Smart Agro Тетяна Мосендз. — Витрати аграріїв зростають — на оренду землі, паливо, насіння і ЗЗР. При цьому ціни на урожай не дають підстав сподіватися на ту маржинальність, яка була раніше. Це веде до необхідності вдосконалюватися, покращувати технології, оптимізувати систему захисту і фокусуватися не тільки на врожайності, а й на рентабельності з гектара. Тому інноваційні ЗЗР, які при тих же витратах показують кращу ефективність, стають все більш популярними».
 
За словами експерта, в натуральному вираженні (в тоннажі) ALFA Smart Agro займає сьогодні 5-те місце на ринку ЗЗР України. А в грошовому еквіваленті — 6-те місце. За підсумками року на перше місце з невеликим випередженням у цьому році вийшов Bayer (18,3%). Далі йде Syngenta (18,2%), BASF (14%), Corteva (7,5%), Adama (7%) і ALFA Smart Agro (6,5%).

 Ринок ЗЗР України
Джерело: ALFA Smart Agro

Щодо змін в структурі використання ЗЗР у розрізі культур експерт виділила озимий ріпак. Під урожай 2019 р. була посіяна достатньо велика кількість ріпаку — понад мільйон гектарів. Тому витрати на захист цієї культури істотно зросли. Кукурудза та зернові також продемонстрували зростання, нехай і не таке значне, як у попередні роки. Здебільшого це сталося завдяки інсектицидним обробкам. Cкоротилося використання ЗЗР для цукрових буряків і нішевих культур, яких у цьому році посіяли менше.

 Структура використання ЗЗР в Україні в розрізі культур
Джерело: ALFA Smart Agro

Наталія Рекуненко, AgroPortal.ua