Інвестори все ще вірять в Україну. Головне — не втратити шанс

03 червня 2020, 10:04 1944

Парадоксальна ситуація склалася зараз у світі й в Україні. З одного боку, зростає безробіття та банкрутують компанії, з іншого — з'являються нові підприємства і зростає фондовий ринок, а інвестори шукають бізнес для вкладення коштів.

Про це розповів генеральний директор холдингової компанії UFuture Микола Тимощук.

За його словами, така ситуація склалася, тому що інвестори все ще вірять в Україну.

«По-перше, інвестори і банкіри в один голос оптимістично налаштовані щодо України та не збираються скорочувати свої інвестиції у країну цього року. ЄБРР планує вкласти в Україну €1 млрд до кінця 2020 р., «Райффайзен» реструктуризував кредити поточним клієнтам і вже шукає нових, а Horizon Capital просить їм телефонувати всіх тих, кому потрібні інвестиції, оскільки фонд сидить на $100 млн, які їм потрібно інвестувати ще вчора», — зазначає експерт.

По-друге, за даними Миколи Тимощука, багато інвесторів підкреслюють, що Україна цього разу підійшла до кризи набагато краще підготовленою, насамперед у банківському секторі та у фіскальній політиці. Банки докапіталізовані, кредитні портфелі збалансовані та забезпечені, політика НБУ — ефективна, а прийняття «банківського» закону і співпраця з МВФ має точно уберегти країну від економічних шоків і дефолту.

«По-третє, всі підтримують ідею реструктуризації глобальних виробничих ланцюжків і створення нових виробництв в Україні, які можуть не тільки замістити перерваний імпорт, а й забезпечувати ЄС та інші довколишні ринки, ефективно конкуруючи з виробниками з Китаю та інших віддалених регіонів», — пояснює експерт.

Тим часом середній дефіцит держбюджетів країн ЄС вже сягає 8% ВВП, що можна порівняти з Україною. А в деяких країнах союзу держборг вже підійшов до лякаючої кредиторів позначки 200% ВВП. На цьому тлі Україна зі своїм рівнем держборгу 44% ВВП виглядає «цукеркою», відзначає він.

При цьому експерт уточнює, що фондові ринки стрімко зростають: 26 травня 2020 р. індекс S&P 500 пробив стелю 3 000 пунктів. Міжнародні інвестори «скаржаться», що у них акумулятивно $1,4 трлн так званого «сухого пороху» — неінвестованих доларів США. А арабські суверенні інвестфонди, наприклад PIF Саудівської Аравії, скуповують усе, що зараз на дні: від круїзних компаній і авіаліній до гігантів нафтогазу та шоу-бізнесу.

Однак можливість інвесторів вкласти в Україну не означає, що саме так і буде.

«Все це залежатиме від безлічі факторів в Україні й у світі: наявності нових проєктів, платоспроможності, попиту і, найважливіше, готовності підприємців ризикувати під час кризи. Також найважливішим фактором в Україні залишається політика: одне невірне рішення — відкат з банками, корупцією або «кидок» по «зеленому» тарифу — і всі інвестори миттю і надовго прикрутять краники для нашої країни», — вважає Микола Тимощук.

На його думку, Україна може посісти нове, більш вагоме і значуще місце в світі, якщо гідно пройде кризу, скористається можливостями і, головне, зможе зміцнити свою економіку.


AgroPortal.ua за матеріалами НВ