Фермерам варто дати шанс роботам і дронам

05 березня 2021, 10:45 1747

Роботи мають все більше і більше з'являтися на ягідних та інших плантаціях. Треба дивитись у перспективу і не боятися нового.

Таку думку висловив власник ягідної ферми «Озеряна» Ярослав Мовчун.

«Роботизація зменшить навантаження у пікові моменти сезону й істотно нівелює вплив людського фактора на якість», — пояснює він.

Експерт зазначає, що купувати дрон для робіт у полі немає сенсу, адже комплект коштує близько 400 тис. грн і на ньому ще треба навчитися працювати. Найімовірніше, для цього буде потрібна окрема людина: бак місткістю 10–15 літрів розприскується швидко, за декілька хвилин.

«Але взяти дрон в оренду на певний період, найняти обслуговуючу компанію з професіоналами, які прийдуть до тебе на поле і все внесуть — це для мене вихід. Надвитрат я не бачу, точність обприскування ідеальна», — запевняє Ярослав Мовчун.

Що стосується роботів, то, на його думку, зараз вони виглядають не дуже ідеально, повільно працюють. Але індустрія роботизації розвивається швидко, а ціна на новації стає доступнішою.

«Скажімо, роботи для прополювання – це те, що малому та середньому фермеру вкрай потрібно, хоча це й не панацея. До праці робота на ділянці все потрібно підготувати, частина полів через рельєф просто для них є непрохідною. Однак я не виключаю, що вже за декілька сезонів спробую на практиці такого робота в «Озеряні», — прогнозує експерт.

Разом з тим Мовчун зазначає, що активно прямує до «плантації у смартфоні».

«Полив та внесення добрив у нас здійснюється автоматично. У 2019 році ми активно працювали над автоматичним поливом, переоснастили його, поставили ще один насос, підстанцію. Окремо встановили фертигаційний вузол, баки, додаткові фільтри, розмістили електроклапани. На сьогодні все працює ідеально, економлячи нам час та гроші. Хоча капіталовкладення немаленькі, ми вклали у цей проєкт близько $80 тис.», — додав він.


AgroPortal.ua за матеріалами AgroTimes.