Новина активно поширилася в інтернет-ресурсах, у статті є кількісні дані і згадки про кілька реєстрів.
Тож як це працює і для чого потрібно галузі, виробнику/постачальнику та споживачу.
Економіка XXI ст. — це економіка сервісів, і це стосується і України.
Сертифікація у насінництві — це сервіс. Законодавчі та адміністративні зміни 2014-2016 рр. це закріпили. Тому сьогодні вас не контролюють при обігу насіння, а дають сервіс та масу каналів інформації.
Найдоступніші сьогодні джерела інформації — це інтернет-ресурси, які допомагають/підказують, що і як робити.
Враховуючи, що напрямок насінництва у аграрному бізнесі один із найінноваційніших, інформаційний контент почав формуватися першим. Одночасно, властивий консерватизм не завжди своєчасно надає та адаптує інформацію та її подачу, однак уже робить це: регулярно та логічно.
У системі насінництва та розсадництва сьогодні 4 реєстри:
- Реєстр органів з оцінки відповідності;
- Реєстр аудиторів із сертифікації (агрономів-інспекторів);
- Реєстр суб’єктів насінництва та розсадництва;
- Реєстр сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал.
Держателем усіх реєстрів є Мінагропрод, мета — належне функціонування системи насінництва та розсадництва (так пише ст. 12-1 Закону України «Про насіння і садивний матеріал»).
При цьому, доступ до відомостей, що містяться у зазначених реєстрах, вільний, цілодобовий і безоплатний через мережу Інтернет; вони мають статус офіційної інформації; їх можуть використовувати будь-які суб’єкти: органи державної влади та органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи.
Про реєстри та їхній контент. Cистема реєстрів у сфері насінництва працює в цілому за загальними принципами.
Це як бібліотечна картотека, де кожну скриньку підписано, і в кожну комірку потрапляє лише та інформація, яку знають/впізнають за запитом.
Реєстр органів з оцінки відповідності — це перелік органів, які проведуть вам сертифікацію офіційно з видачею підтвердних документів — сертифікатів з оцінки відповідності та відомостей про них.
Це найменше та найважливіше джерело інформації для виробника/постачальника насіння і садивного матеріалу. Є лише два суб’єкти проведення сертифікації (органи, які можуть робити сертифікацію):
- ОС «АГРОСЕРТ» (приватний);
- ДП «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції».
Реєстр аудиторів із сертифікації (агрономів-інспекторів) — перелік осіб, які повноважні, несуть відповідальність у процесі сертифікації за:
- відбір проб;
- визначення сортових якостей насіння і садивного матеріалу та видачу актів польового оцінювання;
- участь у маркуванні партій насіння і садивного матеріалу.
Реєстр ведеться у розрізі робіт, які може здійснити аудитор із сертифікації: відбір проб та/або польове інспектування видів культур: польові та багаторічні.
Всього по польових культурах — 229 осіб (станом на 27.12.2018 р.), багаторічних — 11.
Реєстр суб’єктів насінництва та розсадництва — перелік суб’єктів, які вирощують та виробляють в Україні насіння та/або садивний матеріал для його реалізації.
Всього включено 596 суб’єктів насінництва та розсадництва, яким дозволяється виробництво та реалізація насіння і садивного матеріалу в обсягах, наведених у реєстрі.
Формується та оновлюється щорічно, містить інформацію:
- про сам суб’єкт;
- про об’єкт насінництва (культура, сорт, категорія (генерація) та кількість (обсяг) насіння, садивного матеріалу, включеного до виробничої програми; інформація про документ як підставу для використання сорту).
Реєстр сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал — перелік офіційно виданих сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал.
Включає відомості про сертифікати, видані як на внутрішньо вироблене насіння, так і на імпорт:
- внутрішньо вироблене — сертифікати на сортові та на посівні якості;
- імпорт — сертифікати на посівні якості (пересертифіковані частково та/або повністю в Україні).
Тому всього станом на 12.2018 р. сертифікатів, що засвідчують сортові якості, — 6600 та 30750 сертифікатів, що засвідчують посівні якості.
Крім того, це інформація про сертифікат як документ (номер, дата, строк дії, орган видачі), так і про партію насіння для обігу.
Користуйтеся авторитетними джерелами інформації, виключайте «автопілот» і включайте «пілотний режим» у своїй діяльності!
Сюзана Григоренко, виконавчий директор Насіннєвої асоціації України
Думка автора може не збігатися з думкою редакції. Відповідальність за цитати, факти і цифри, наведені в тексті, несе автор.