Таку думку висловив голова асоціації «Свинарі України» Артур Лоза.
За його словами, у першому півріччі галузь досягла мінімальних позначок коефіцієнту прибутковості. Передумовами такої ситуації стала ціла низка негативних чинників: падіння споживчого попиту на понад 22% (за 2014-2015 роки), російське ембарго на українську свинину, воєнні дії, окупація Криму й частини Донецької та Луганської областей. Також в Україні активізувалося поширення африканської чуми свиней, що теж стало фактором тиску на ринок. Зросла вартість кормів, енергоносіїв тощо.
«Окремі свиногосподарства потрапили у вкрай тяжку фінансову ситуацію, — мали кредити у доларах чи євро, і через коливання валютних курсів не змогли їх сплатити. Деяким навіть довелося припинити діяльність. До цього додалося вимивання обігових коштів через часткову відміну ПДВ», — говорить Артур Лоза.
До когорти несприятливих факторів експерт додав ще один — екологічний.
«Зокрема, проблеми з громадами, які сусідять зі свинокомплексами. Цьогоріч вони набули певною мірою навіть системного характеру. Звісно, в кожному випадку — своя унікальна ситуація. Але дуже часто створюються певні інсинуації і питанням екології спекулюють для отримання певних «дивідендів», заробляння політичних балів тощо», — пояснив Артур Лоза.
У цілому, говорить голова асоціації, свинарі в 2016 р. перебували у скрутному становищі. Їм довелося працювати на рівні нульової, а то і від’ємної рентабельності. Фактично, цей час довелося просто пережити.
Серед позитиву Артур Лоза виділив невеликі законодавчі зрушення. Наприклад, цьогоріч уряд ухвалив Закон «Про побічні продукти...»
AgroPortal.ua за матеріалами Асоціації «Свинарі України»