В Україні розпочинається масове цвітіння лавандових полів. Цей період припадає на кінець червня – першу половину липня, хоча кожен регіон відзначається специфікою та характерним підходом до вирощування культури. Проте більшість лавандових господарств уже розпочали туристичний сезон.
AgroPortal.ua поспілкувався з власниками лавандових підприємств і дізнався про нюанси економічного та туристичного напрямів їхньої діяльності цього сезону.
«Лавандова мрія», що у с. Білівці на Буковині, розпочала повноцінне функціонування у 2020 році під керівництвом сімейства Віктора та Ганни Гуцулів. 2019 рік був пробним, тоді культура не прижилася, однак наступного року лавандове поле площею в 16 га вже квітнуло та зустрічало перших гостей.
Тут цьогорічний туристичний сезон розпочався близько тижня тому. Зазвичай поле доступне для відвідин три тижні в активній фазі та один — у стадії завершення сезону.
Ціновий сегмент помірний: щоб провести день серед квітів дорослому доведеться заплатити 150 грн, дітям шкільного віку та пільговикам (пенсіонери, люди з інвалідністю, студенти) — 100 грн, дошкільнятам, військовим та їхнім родинам передбачений безкоштовний вхід.
На території можна придбати тематичну продукцію — олію, гідролат, свічки, мило, аромадифузори, масажну олію, сіль, пакетики для ванни й косметичні засоби. А лідером продажу є чай, котрий відзначається масовим попитом серед покупців.
Віктор і Ганна вирощують лаванду сорту Хемус через його адаптивність під різні погодні умови та насичений аромат. До прикладу, в результаті весняних заморозків рослини зазнали незначних пошкоджень, та наразі вже повністю відновилися.
Економічний складник такого бізнесу полягає у переробці культури. «Лавандова мрія» зосереджується на виробництві олії, з якою зараз є проблеми збуту.
«Покупців складно знайти. Я б хотів вийти на глобальний ринок в Україні, зацікавлений в гуртових закупівлях, відкритий до співпраці. Зараз у мене вже близько 1,5 т лавандової олії, а цей сезон принесе ще стільки ж», — зазначає Віктор Гуцул.
Загалом власники «Лавандової мрії» орієнтовані на три види діяльності — туризм, продаж посадкового матеріалу та виробництво ефірної олії. Реалізують фізичний товар переважно через Instagram.
Лавандове поле Kvita, що на Вінниччині, засноване у 2020 році подружжям Дзюбенків — Вітою та Олександром. Сьогодні тут налічується понад 500 кущів англійської вузьколистої лаванди. За останні 2-3 роки господарі розширили площу посіву, щоб досягнути естетичного ефекту, адже однією з послуг Kvita є фотосесії серед лаванди.
«Починаючи лавандову справу, я не розглядала її як бізнес-ідею, радше втілення своєї мрії. Однак війна спонукала мене стати на комерційний шлях. Майже весь прибуток ми з чоловіком віддаємо на донати. Наша справа — це приклад того, як за допомогою квітів можна працювати на перемогу. Кожного сезону ми робимо нові проєкти та закриваємо важливі збори для військових», — ділиться Віта Дзюбенко.
Серед послуг: тематичні фотосесії, букети, саше, гідролат, травʼяні чаї та ефірна олія — усе власного виробництва. Продукція реалізується зазвичай через онлайн-платформи.
На жаль, погодні умови суттєво вплинули на рослини: усе поле померзло навесні. Тож сказати точно, чи будуть цьогоріч доступні фотосесії — неможливо. Однак щороку Kvita дивує туристів новинками, пропонуючи нові послуги. Власники зазначають, що прислуховуються до побажань відвідувачів і радо втілюють їх у життя. Для туристів це передусім місце спокою та тиші, єднання з природою.
«У нас особливий підхід, власна філософія. Можливо, це не всім підходить, однак сильної конкуренції ми не відчуваємо. Лише територіальний момент. Якщо людині ближче інше поле — вона обере його. Попит збільшується, і ми спостерігаємо у нас зростання кількості туристів», — розповідає Віта Дзюбенко.
У ранковий та денний час (05:00 – 18:00) вартість фотосесії сягає 300 грн/год., увечері (19:00 – 22:00) — 500 грн/год. А прогулятися полем можна з 10:00 до 17:00 усього за 100 грн (дітям до 12 років — безкоштовно).
Наразі підприємство не планує збільшуватися, а спрямовуватиме зусилля на розширення мережі збуту.
Bush Farm на Харківщині, засноване Аллою Кущ у 2020 році з площею 0,7 га, уже зараз сягає 2 га, засаджених вузьколистою лавандою. Через збільшення конкуренції власниця вирішила створити унікальне місце, тож територію приватизували та розробили проєкт «Лавандовий парк».
«У Харківській області дійсно багато лавандових локацій, проте загалом це невеликі висадки або більші у класичному стилі. Ми пішли далі й створили унікальне та комфортне для перебування місце: висадили лавандовий лабіринт, трикутники, хвилі. Також маємо два озера на території. Скрізь газон і солома, ніякої землі під ногами. Альтанка у стилі прованс — усе для комфорту відвідувачів. А у сезон подаємо авторське лавандове морозиво й такі ж напої», — розповідає Алла Кущ.
Окрім екотуризму, для споживачів доступна лінійка сертифікованої продукції — гідролат, ефірна олія та лавандова косметика. У майбутньому асортимент розшириться та вийде на міжнародну арену.
Переробляє Bush Farm рослини на чай, свічки, саше, кулінарну продукцію та валики.
За словами власниці, туристів стає дедалі більше: зокрема, завдяки благодійним заходам на підтримку ЗСУ та інтернет-рекламі. До того ж місць для відпочинку на Харківщині поменшало, що теж далося взнаки.
Із викликів перед локацією постали кліматичні негаразди. Травневі морози частково пошкодили рослини, тому довелося оновлювати та рятувати кущі, що замерзли. Минулого року теж прослідковувалися зміни температури, що мало несприятливий ефект: урожайність скоротилася на 30%, а цьогоріч показник упав до 50-60%.
Проте Bush Farm співпрацює з туристичними фірмами та вже планує розширення лавандового парку та обсягів продажу продукції.
Вхід у парк коштує 300 грн (у понеділок — 250 грн), дитячий квиток (з 6 до 12 років) обійдеться у 250 грн, а дітям до 6 років — безкоштовно. З 20:00 по 21:00 є можливість погодинної оренди, вартість якої — 2000 грн/год.
Єлизавета Котенко, AgroPortal.ua