Як уникнути втрат урожаю ріпаку

19 червня 2023, 06:48 2517

Як зберегти максимальний врожай ріпаку на етапі збирання. Підготовка до збирання, підготовка техніки, післязбиральна доробка та обробка поля після збирання.

Для початку агрономічний департамент LNZ Group рекомендує:

  • Проаналізуйте особливості вегетації конкретного гібрида (сорту) ріпаку, від яких залежить його дозрівання. Відмітьте ключові фази його розвитку і на цій підставі прорахуйте оптимальні терміни початку збирання врожаю.
  • Отримайте максимально точний прогноз погоди на найближчі 7–10 днів. Стежте за поточною вологістю різних частин рослини. Нехтування цим фактором може спричинити перевищення нормальної вологості зібраного насіння до 4–5%.
  • Прийміть рішення щодо доцільності десикації посівів ріпаку. Своєчасно проведена десикація дає змогу прискорити та вирівняти дозрівання стручків, тобто зробити цей процес більш синхронним.

Наступний крок — це десикація

  • Оберіть препарат для десикації посівів озимого ріпаку. Для цього оптимально використовувати лінійку препаратів від бренду DEFENDA, такі як Диквалан та Диквалан Макс. Це екологічно безпечні, стійкі до змивання опадами десиканти.
  • Норма витрати робочого розчину як при наземному, так і при авіаційному обприскуванні становить Диквалан 2-3 л/га, Диквалан Макс 1-1,2 л/га.
  • За один день не рекомендується обробляти більшу площу, ніж зможете зібрати комбайном за 2 дні.
  • Необхідно використовувати тільки чисту воду, оскільки продукти на основі диквату інактивуються частинками глини.
  • Передчасна десикація перешкоджає дозріванню насіння та знижує олійність, а зволікання призводить до його осипання.
  • Повністю або частково полеглі посіви обробляються при побурінні зерен у верхньому ярусі, не потрібно чекати побуріння насіння в другому ярусі.
  • Врахуйте, що найкраще вносити десиканти вранці, оскільки в цей час стручки ріпаку більш еластичні та на них краще потрапляє препарат.
  • Перевірте прогноз і упевніться, що після внесення десиканту не буде опадів принаймні впродовж 6–8 годин, інакше ефективність цієї операції знизиться. Повна дія препарату виявляється протягом наступних 7–10 діб. При вологості насіння 12–15 % можна починати збирання ріпаку.
  • Строго дотримуйтесь регламенту застосування препаратів.

Заздалегідь підготуйте всю техніку, залучену до збирання врожаю: комбайни, жниварки, транспорт для перевезення зібраного насіння. Чітко прорахуйте логістику, аби не втратити жодної години — збирання врожаю ріпаку потребує максимальної оперативності.

У жодному разі не використовуйте жниварки, призначені для збирання інших культур. Це спричинить істотні втрати врожаю. Оптимально використовувати спеціальні пристрої для збирання озимого ріпаку — так звані ріпакові столи. При цьому слід налаштовувати максимально низький зріз, аби повністю підібрати всі стручки, зокрема й розташовані на нижніх ярусах.

Потурбуйтеся про те, щоб комбайн був налаштований саме на збирання ріпаку чи дрібнонасінних культур. У багатьох моделях сучасних зернозбиральних машин наявні відповідні режими, які полегшують це завдання.

Збирайте насіння ріпаку на оптимальній швидкості, рекомендованій виробником комбайна. Зверніть увагу на те, щоб робоча ширина жниварки відповідала пропускній здатності молотильно-сепарувального механізму, адже перевантаження машини може негативно позначитися на якості зібраного врожаю.

Увімкніть подрібнювач рослинної маси у комбайні. Це дасть змогу краще підготувати поле до вирощування наступної культури

Післязбиральна доробка

Організуйте безперебійне вивезення зібраного насіння ріпаку до току. Постійно контролюйте збиральну вологість насіння.

Потім налагодьте оперативне сушіння врожаю у разі перевищення оптимальної вологості насіння 8%.

Забезпечте необхідні умови для зберігання врожаю у разі, якщо не планується швидкий продаж зібраного насіння.

Обробка поля після збирання

Здійсніть подрібнення пожнивних решток ріпаку за допомогою штатного подрібнювача у комбайні або пружинної борони.

Проведіть лущення стерні не пізніше, ніж за дві-три години після збирання врожаю.

За потреби внесіть деструктори стерні чи невелику кількість азотних добрив, щоб прискорити її розкладання.

Для посівної ріпаку LNZ Group ексклюзивно пропонує гібриди озимого ріпаку — ALASCO, ACAPULCO та ASTRONOM від компанії Limagrain, які дистриб’ютор пропонує на правах ексклюзиву.


За особистою консультацією звертайтеся за номером: 0689960198, Олександр Колесник, менеджер LNZ Group у Кіровоградській області.