Усе це може бути пов'язане зі зміною сезонів. Якщо ви помітили зміни у своєму настрої, можливо, ви маєте справу з осінньою хандрою.
ЩО ТАКЕ ОСІННЯ ХАНДРА?
Осінню хандру зазвичай асоціюють зі стресом, нервозністю, тривожним сном та панікою. Виникає вона саме у період зміни літа осінню.
Річ у тім, що зниження тривалості денного світла та більш холодна погода може вплинути на рівень активності людей і на їхній настрій, оскільки вони витрачають менше часу на друзів та на прогулянки на відкритому повітрі, пояснює психотерапевт та автор бестселерів The New York Times Майк Доу.
Більше того, осінь для багатьох означає збільшення відповідальності та кількості робочих годин. Так, саме восени до Майка звертається більше всього пацієнтів.
За його словами, осіння хандра включає: переживання, м'язову напругу, роздуми, панічні атаки, проблеми з травленням, тривожний сон.
Та осінню хандру можна побороти, якщо дотримуватися порад від експертів.
ЯК ВПОРАТИСЯ З ОСІННЬОЮ ХАНДРОЮ?
Ходіть на вулицю під час обіду. Доу каже, що денне світло є життєво важливим. Знайдіть час вдень для прогулянки або бігу на вулиці. Поєднання вправ та світла творять чудеса для настрою, переконує психотерапевт.
Навіть сидячи біля вікна протягом 15-30 хвилин щодня, ви можете збільшити рівень впливу світла та зменшити наслідки сезонних змін.
Додайте більше сьомги та волоських горіхів до вашого раціону. Осінь — саме час для омега-3 кислот. «Вони допомагають зменшити тривогу», — пояснює Доу. Включіть до раціону лосось, форель, волоські горіхи та інші продукти, які мають високий вміст омега-3.
Є також дослідження, які вказують, що у таких випадках може допомогти риб'ячий жир.
Заповніть вільний час хобі та зустрічайтеся з друзями. Літо наповнене подорожами, новими знайомствами, пригодами. Тож коли настає холод і тривалість дня скорочується, друзі раптом починають рідше зустрічатися. Така зміна може бути різкою.
Тому Доу застерігає проводити осінь на дивані біля телевізора. Заповніть свій вільний час тренуваннями, захопленнями, зустрічами тощо.
Зробіть паузу на 10 хвилин і зверніть увагу на 5 ваших почуттів. Доу рекомендує щодня робити паузу на 10 хвилин для зосередження на своїх 5-ти почуттях (смаку, зору, дотику, запаху і звуку), щоб заспокоїти свій розум.
У той же час психолог Майкл Брустейн радить практикувати такі 10-хвилинки щоразу, коли почуваєте тривогу.
Звертайте увагу на свої думки. Брустейн переконує, що нам потрібно слідкувати за ірраціональними думками, які змушують нас переживати, та замінити їх на більш логічні та реалістичні.
Наприклад, якщо у вас виникає побоювання щодо вашого списку справ, ви можете казати собі: «Неможливо, щоб я встиг все це зробити». Такі думки лише призведуть до почуття невдачі.
Тому натомість подумайте, що ви можете зробити сьогодні або у наступні кілька годин. Це допомагає зупинити мислення «все або ніщо».
Зверніться по допомогу. Якщо керувати пов'язаними з осінньою хандрою емоціями самостійно надто складно, розгляньте питання про отримання професійної допомоги.
Це може бути психолог, який спеціалізується на тривожних розладах. Найголовніше — зрозумійте, що ви не самотні. Підтримка друзів, родичів або професіоналів може допомогти навчитися керувати емоціями та побороти хандру, яка виникає з приходом осені.
AgroPortal.ua за матеріалами Healthline.com