Ризики надраннього посіву соняшнику

01 квітня 2025, 06:40 273

Навесні аграрії дуже часто опиняються в ситуації, коли треба встигнути посіяти все заплановане в стислі терміни, використовуючи оптимальну погоду та наявну вологу в ґрунті. Оскільки насіння соняшнику не бубнявіє та не проростає так швидко, як насіння кукурудзи, існує думка, що воно спокійно витримує весняні приморозки. І, відповідно, соняшник можна сіяти в ранні терміни без застережень, незважаючи на температуру ґрунту.

Насправді це ризиковано: висіваючи соняшник у холодний ґрунт, ми ризикуємо втратити польову схожість, оскільки насінина значно довше лежатиме у вологому та холодному ґрунті. Це може негативно позначитися на її посівних якостях, адже у цих умовах вона має більше шансів бути ураженою хворобами та шкідниками, що у кінцевому підсумку знизить польову схожість насіння.

Холодний старт може призвести ще й до того, що проростки не встигнуть розвинутися в дорослу рослину протягом періоду дії засобів захисту, якими було оброблено насіння. Це призведе до раннього ураження хворобами. Найбільшої шкоди може завдати дифузна форма переноспорозу.

Надрання сівба, ледь не з лютого у степовій зоні, загалом несе великий ризик стресу, замерзання та загибелі рослин. Адже низькі температури та морози ніхто не відміняв. Дещо інша справа — це рання сівба. Вона далеко не рідкість в Україні. Хоча теж досить проблематична. Середньодобові температури в період ранньої весни стабільні й нестабільні та можуть коливатися за добу від +18°C вдень до -4°C уночі. Тобто рання сівба це також значний ризик. Переохолодження на цій стадії негативно впливає на схожість насіння та дружну появу сходів, що є важливою передумовою отримання високої врожайності соняшнику.

Тривалий період від сівби до появи паростків призводить до передчасного виснаження внутрішніх запасів насіння, його енергії росту. Тобто низькі температури значно подовжують період від сівби до сходів. Є такі дані, що він може сягати від 36 до 37 діб і навіть більше за постійної температури ґрунту 3-5°C. Хоча у деяких дослідженнях інші дані, які можуть відрізнятися. Такі розбіжності щодо вивчення тривалості періоду від сівби до появи сходів, зазначені в роботах низки вчених, зазвичай пояснюються генетичними розбіжностями вихідного матеріалу. Так чи інакше, час до появи сходів збільшується. У результаті ослаблені рослини значною мірою втрачають здатність протистояти розвитку бурянів, хвороб і шкідників.

Зокрема, фахівці агрохімічних компаній попереджають, що проростки соняшнику в такому разі не встигають розвинутися протягом періоду дії засобів захисту, якими було оброблено насіння. Одним із чинників, що позитивно впливає на схожість насіння за низьких температур, є його висока олійність. Ця закономірність спостерігається за температури повітря нижче 8 °C і температури ґрунту нижче 9 °C.  За вищих температур ця залежність практично нівелюється. 

Загальний досвід вирощування соняшнику в Україні та наявні дані свідчать, що за пізніших строків сівби й достатньої вологості ґрунту, як правило, вдається отримати вищі врожаї. Водночас фахівці попереджають: навіть якщо рослина уникне явних ризиків переохолодження на ранніх етапах вегетації, можливі приховані негативні наслідки. Це і недобір урожайності з гектара, це і якісні показники насіння, зменшена олійність, менший вміст олеїнової кислоти у високоолеїнових гібридах тощо.

Отже, можна зробити висновок: оптимальні строки сівби соняшнику в Україні відіграють ключову роль у забезпеченні високої врожайності та якості насіння. Дослідження свідчать, що найсприятливішим періодом для сівби є весна, коли температура ґрунту досягає 10–12 °C. Саме за таких умов можна уникнути ризиків, пов’язаних із пересиханням ґрунту та нерівномірними сходами. Окрім цього, рання сівба дає змогу максимально ефективно використати весняну вологу. Таким чином, строки сівби слід адаптувати відповідно до кліматичних особливостей кожного регіону, щоб досягти максимального результату.

Олександр Котигора, менеджер з розвитку агротехнологій Південного регіону LNZ Group