На сьогодні питання вибору між оригінальним препаратом та аналогом стоїть як ніколи гостро. Завжди є спокуса обрати схожий за складом продукт, але дещо дешевший, та сподіватися, що за ефективністю аналог не поступатиметься оригінальному продукту. Та чи так це?
Тож розпочнемо цю статтю з того, що дамо визначення термінам «оригінальний препарат» та «генерик».
Оригінальним називається препарат, уперше створений та зареєстрований компанією-розробником під власною торговою маркою та захищений патентом.
Розробка нових продуктів та їх виробництво можуть займати від 10 до 20 років і навіть довше, що потребує значних наукових та фінансових інвестицій. Для стимулювання розробки нових препаратів надається багаторічний захист (патент), що унеможливлює їх використання іншими компаніями без дозволу розробника. Згідно з міжнародним законодавством, лише власники патентів мають право виробляти такі продукти й отримувати від них прибуток протягом певного періоду часу, що дає змогу компенсувати інвестиції на розробку.
Як уже зазначалося, процес розробки нових діючих речовин є тривалим і коштовним. Переважна більшість сполук, що досліджуються, не долають навіть перший етап досліджень, через невідповідність бажаним характеристикам. За статистикою, лише 1 із 700–1200 експериментальних зразків (прототипів) можуть дійти до стадії потенційного впровадження та застосування.
Саме тому діючі речовини і препарати, що виробляються компаніями-розробниками, мають значний багаж даних, що підтверджують їх ефективність, якість та безпечність, адже вони проходять тривалий шлях вивчення і повний цикл як лабораторних (хімічних, біологічних та токсикологічних), так і польових досліджень.
Компанії-оригінатори витрачають значну кількість часу та ресурсів для створення формуляції з необхідними властивостями, проводячи сотні досліджень. Нерідко завдяки формуляції вдається підвищити ефективність діючих речовин на 15–25 %. Антиспінювачі, стимулятори, антифризи, диспергатори, антисептики, буферні речовини — все це є важливими складовими формуляції кожного продукту, але якої вони якості в генеричному препараті та чи всі вказані компоненти входять до його складу? Завдяки чому досягається нижча вартість такого продукту?
На що має вплив формуляція?
Генеричні препарати — це копії оригінальних діючих речовин або препаратів. Зазвичай вони мають такий самий або подібний вміст діючих речовин, але такі препарати не проходять тих багатоетапних досліджень та тестувань, чим і обумовлюється їх менша вартість. Допускають, що вміст діючої речовини в генеричному і оригінальному препаратах може різнитися в межах ±7,5 %. Крім того, генерики можуть містити різні домішки інших діючих речовин, солей, сумішей ізомерів, похідні діючої речовини та інше, які можуть змінювати його властивості та впливати на ефективність.
З огляду на все вищесказане ми вирішили продемонструвати різницю в ефективності оригінальних і генеричних препаратів, заклавши польові досліди. Для цього ми обрали озиму пшеницю, оскільки ця культура важлива як з економічної, так і з точки зору продовольчої безпеки України та світу. Дослідження проводилось у с. Агрономічне Вінницької обл.
Схема досліду передбачала такі варіанти:
Додаткова інформація про дослід:
Оцінка ураження листкового апарату хворобами проводилася на 25-й та 34-й день після внесення препаратів у фазу ВВСН 39.
Як видно на рис. 1, ураження прапорцевого листа іржею та септоріозом на 34-ту добу після внесення становить 33 % на необробленій ділянці, а ураження на ділянці, де застосувався Амістар Екстра®, — близько 4 %. Водночас на ділянках, де були використані генеричні продукти, ураження становить від 7,5 до 20 %, що підтверджує гіршу ефективність генериків порівняно з Амістар Екстра®.
Як видно на рис. 2, ураження підпрапорцевого листа іржею та септоріозом на 34-ту добу після внесення становить 87 % на необробленій ділянці, а ураження на ділянці, обробленій Амістар Екстра®, — близько 15 %. Водночас на ділянках, де були застосовані генеричні продукти, ураження становить від 28,7 до 70 %, що демонструє значно гіршу ефективність порівняно з Амістар Екстра®.
Зважаючи на інформацію, наведену вище, ми дійсно спостерігаємо чітку різницю між застосованими препаратами, а саме гіршу ефективність у всіх генеричних продуктів порівняно з Амістар Екстра®. Відповідно до статистичного аналізу, варіанти досліду від найменшого ступеня ураження до найбільшого, за результатами обліку (на 34-ту добу після обробки), можна розподілити таким чином: Амістар Екстра® > AZT + CCZ (0,7 l/ha) > AZT + (CCZ + PPZ) (0,6 l/ha + 0,4 l/ha) > AZT + TCZ (1,0 l/ha) > AZT + CCZ (0,75 l/ha) > AZT + CCZ (0,75 l/ha) = AZT + FTF (0,7 l/ha) > AZT + TCZ (0,8 l/ha) > Контроль.
На рис. 3 бачимо, що на ділянках, де було застосовано Амістар Екстра®, отримано найвищий показник урожайності — на 8 ц/га вище порівняно з контролем і на 1,3–3,3 ц/га вище за генеричні препарати.
За результатами дослідів встановлено, що ефективність генеричних препаратів була гіршою від Амістар Екстра®. Як наслідок, коротший період захисної дії, гірша ефективність у контролі хвороб, передчасна втрата листкового апарату й у підсумку — нижча врожайність.
Тож, на які проблеми ми можемо наразитися, застосовуючи генерики?
До того ж ми не отримуємо:
Пам’ятайте, тільки Амістар® працює, як Амістар®!
Оригінали чи генерики?
Ще досі вважаєте, що використання дешевих генеричних продуктів здатне зекономити кошти? Готові довести протилежне з практичної точки зору! Що саме відрізняє оригінали від генериків, можливі проблеми і наслідки від застосування генериків — про це в нашій новій статті.
Станіслав Горпинюк, менеджер з технічної підтримки, напрям «фунгіциди на зернових колосових культурах», компанія «Сингента»