Ефективний захист — вдалий старт. Стратегія гербіцидного захисту озимого ріпаку восени

26 серпня 2024, 06:40 741

Для успішного вирощування озимого ріпаку важливо забезпечити сильні та рівномірні сходи. Основним кроком для досягнення цього є своєчасний і ефективний контроль бур’янів.

За словами менеджера з агротехнологій LNZ Grouр у Центральному регіоні Юрія Баранчука, бур’яни в посівах ріпаку восени можуть призвести до надмірного видовження кореневої шийки, слабкого розвитку кореневої системи та, як наслідок, підвищення ризику вимерзання рослин і зниження врожайності.

Система захисту до появи сходів

Для вирішення проблеми із забур’яненістю посівів за умови правильно підготовленого ґрунту (оранка, глибоке розпушування, передпосівна підготовка) у компанії LNZ Grouр радять застосувати ефективне рішення — використання ґрунтових досходових гербіцидів. 

Рекомендована бакова суміш від бренду DEFENDA включає:

  • Сора-Нет (пропізахлор, 720 г/л) у нормі 2,0-3,0 л/га.
  • Клаттер (кломазон, 480 г/л) у нормі 0,15-0,20 л/га.

Ці препарати забезпечують надійний контроль однорічних злакових та дводольних бур’янів.

Якщо передпосівна обробка не проводилась або здійснюється прямий посів, а на полі присутні бур’яни, необхідно застосувати системні препарати суцільної дії. Для цього підходять гербіциди від бренду DEFENDA:

  • Напалм (ізопропіламінна сіль гліфосату, 480 г/л) у нормі 2,0-6,0 л/га.
  • Напалм Форте (калійна сіль гліфосату, 480 г/л) у нормі 1,0-6,0 л/га.

Контроль бур’янів після появи сходів

Юрій Баранчук зазначає, що після появи сходів ріпаку разом із розвитком культури активно ростуть і бур’яни, що складають конкуренцію культурним рослинам за вологу, світло та поживні речовини. Тож для контролю однорічних і багаторічних злакових бур’янів він рекомендує використовувати:

  • Харума (хізалофоп-п-етил, 125 г/л) у нормі 0,6-1,2 л/га.
  • Блейд (клетодим, 120 г/л) у нормі 0,8-1,8 л/га.

У посівах класичних гібридів ріпаку озимого страхові гербіциди починають застосовувати, коли культура досягає стадії 2 справжніх листків. Для цього часто використовують препарати на основі таких діючих речовин: клопіралід, піклорам, амінопіралід, галаксифен-метил, етаметсульфурон-метил та їх комбінацій.

Гербіциди для ІМІ-стійких гібридів

Для контролю бур’янів у посівах ІМІ-стійких гібридів ріпаку озимого рекомендуються гербіциди на основі імідазолінонів:

  • Брокс (імазамокс, 40 г/л) у нормі 1,0-1,2 л/га.
  • Імпреза (імазамокс, 33 г/л + імазапір, 15 г/л) у нормі 1,0-1,2 л/га.

У  LNZ Grouр зазначають, що у другій половині вегетації озимий ріпак має високу конкурентоздатність проти бур’янів. Тож за дотримання технології вирощування, зокрема обробітку ґрунту, строків сівби, системи удобрення та захисту посівів, ріпак формує велику наземну масу, що потім дозволяє ефективно пригнічувати бур’яни. Якщо дотримуватись усіх ключових рекомендацій восени, здебільшого гербіциди навесні можна не застосовувати.