Догляд за суницею після збирання врожаю

04 липня 2023, 06:43 1928

Суниця в Україні є цінною весняно-літньою ягодою, яка славиться своїми смаковими та поживними якостями. Будучи першою ягодою, що в достатній кількості з’являється на ринках та торгових мережах, суниця садова щороку б’є рекорди за обсягами продажів, за ранній врожай якої споживачі готові платити 200 і більше гривень за кілограм. Саме з такої ціни в кінці квітня на початку травня 2023 року розпочиналася реалізація суниці на оптових ринках України.

На завершення сезону, в кінці червня, виробники на оптових ринках «Шувар» (м. Львів), «Дубово» (м. Хмельницький), «Столичний» (м. Київ) та інших реалізовували суниці по 50-60 грн/кг.  

Після завершення сезону реалізації догляд за насадженнями суниці садової продовжується, і від того, наскільки повно будуть забезпечені потреби рослин у післязбиральний період, залежатиме врожай на наступний рік. 

Навесні коренева система рослин та листковий апарат працювали на повну потужність, адже на формування плодів витрачалася основна кількість асимілянтів. Після збору врожаю два-три тижні в рослині відбувається «перебудова» фізіологічних процесів у бік зміщення на вегетативний ріст сланких пагонів (вуса) та пагонів-ріжків, на яких наприкінці вегетації формується верхівкова генеративна брунька. 

В цей час на дво-трирічних плантаціях суниці, у разі сильного заселення павутинним або суничним кліщем, слід провести скошування, згрібання і вивезення листя. На всіх інших насадженнях проводиться обрізування вусів, що позитивно впливає на якість та кількість врожаю на наступний рік. З профілактичною метою в цей період проводиться обробіток насаджень суниці фунгіцидами та інсектицидами, а до завершення вегетації ведеться постійний контроль шкідливих патогенів. 

Коли плантація суниці вже дала два врожаї, а міжряддя не мульчується, після збирання врожаю є необхідність провести міжрядний обробіток ґрунту.  

Такий захід присипає землею оголене молоде коріння нових пагонів-ріжків, провітрює прикореневу зону, звільняючи її від продуктів інтенсивної роботи мікрофлори, покращує структуру ґрунту.  

Важливим агрозаходом для другої половини вегетаційного періоду суниці садової є внесення добрив. 

Бура плямистість суниці , (Кітч 0,75-1кг/га)

Зважаючи на велику потребу рослин у мінеральному живленні, основну кількість добрив (70-80% річної норми азоту та 50-60% калію) слід вносити після збирання врожаю, використовуючи складні добрива. N45P60K60 у діючій речовині з наступною заробкою в ґрунт сприяє швидкому відновленню листкового апарату і формуванню генеративних бруньок.  

На бідних ґрунтах у післязбиральний період потребу в мікроелементах додатково компенсують кількома позакореневими підживленнями універсальним добривом DEFENDA MIKPO (3-4кг/га) з тижневим інтервалом. Фертигація з мікродобривами значно поліпшує закладання плодової бруньки та накопичення в шийці суниць цукрів й поживних елементів.

Скільки б ми не працювали, не забувайте, що літо — пора соковитих фруктів та ягід, час заморожування, консервації, сушіння, соління на зиму смаколиків, які взимку на миті повертатимуть нас у теплі літні дні.

Віталій Лапчинський, доцент кафедри садівництва і виноградарства ЗВО «Подільський державний університет», кандидат с.-г. наук