Тестування TERRALAND проходило в господарстві АТ «Пробіос» (м. Коунов, Чеська Республіка).
Господарство «Пробіос» замінило минулого літа глибокорозпушувачем TERRALAND класичний плуг. Модель TERRALAND TN 3000 HD7R обладнана 7-ма робочими стійками із безперервною гідравлічною системою захисту та міцною жорсткою рамою. Все це забезпечує максимальну робочу глибину до 65 см. Налаштування робочої глибини відбувається безпосередньо з кабіни трактора за допомогою гідравліки, зміною положення заднього котка, і в порівнянні з конкурентами, цей процес більш комфортний. Оператор таким чином зменшує час на налаштування робочої глибини відповідно до агрономічних потреб. Під час налаштування стрілку-індикатор робочої глибини легко видно з кабіни трактора. За результатами роботи агрегату від компанії BEDNAR, в господарстві задоволені придбанням як оператор, так і керівництво.
Район та умови тестування
Тестування відбувалося спільно з господарством «Пробіос», яке працює на 860 гектарах. Ґрунти на полях різні, від червоних до піщаних типів у районі міста Раковник. Цей регіон знаходиться за Крушними горами та вважається однією з найбільш посушливих зон у Чеській Республіці.
Аналіз ґрунтового горизонту
На ділянках, де проходило тестування, ніколи до цього не працювали глибокорозпушувачем, тож за допомогою екскаватора зробили відкриття ґрунтового горизонту на глибині 120 см. Вже з першого погляду було зрозуміло, що навантаження на робочі органи в цих умовах буде екстремальне. Всі ділянки, де проходило тестування, довго оброблялися класичною оранкою на глибину 20-25 см. За цей час утворився потужний шар плужної підошви. Перед роботою глибокорозпушувача було проведено лущення стерні на глибину 12 см дисковим 10-метровим лущильником SWIFTERDISC XE 10000, який господарство придбало в сезоні 2019 року. Відповідно до зрізу ґрунтового горизонту вимірювання показали, що прошарок пухкого ґрунту, завдяки лущенню, мав глибину 12 см, а більш ущільнена земля після плугу залягала нижче та мала товщину 8 см. Максимальне ущільнення ґрунту починалося з 20 см під поверхнею поля та залягало на глибину 60 см. Ущільнення від плужної підошви закінчилося на глибині в 80 см від поверхні, й нижче цієї відмітки ґрунт був менш ущільнений.
Долота
Перший ряд стійок у глибокорозпушувача TERRALAND TN 3000 HD7R був оснащений 3-ма різними наборами робочих органів у наступному порядку: 1) за колесами трактора — долото LONG-LIFE шириною 70 мм та крила LONG-LIFE, 2) стандартне долото з навареним тугоплавким підсиленням шириною 70 мм й стандартними крилами, 3) на центральній стійці — стандартне долото шириною 70 мм й стандартні крила. Другий ряд стійок не був призначений для тестування, тож там були стандартні робочі органи.
LONG-LIFE — це спеціальна серія робочих органів із високими зносостійкими характеристиками, призначена для важких умов роботи з довшим терміном експлуатації.
Як проходило тестування
Тестування проводили в два етапи. Перший обробіток ґрунту проводили в кінці липня та протягом серпня на глибину 45 см. Другий обробіток тих самих ділянок проводили на зиму, протягом жовтня та листопада на максимальну глибину 65 см, щоб під час весняної відлиги вся вода збиралася в ґрунті, й цим мінімізували поверхневий відтік води. Під час тестування умови роботи для всіх робочих органів були однакові.
Стандартні долота 70 мм та крила
Це робочі органи, у яких немає ніякого додаткового спеціального покриття з твердого металу, тому в таких важких умовах проведеного експерименту зношувалися швидше. Перше помітне зношення доліт відбувалося вже після 7,3 га. Оскільки у стандартних крил немає робочої поверхні з карбід-вольфрамовим покриттям, тому вони досить швидко втрачали форму в таких умовах. Заміна знадобилася в середньому вже після 53 га.
Стандартне долото 70 мм, підсилене навареним тугоплавким металом
Це долото дуже схоже на LONG-LIFE, його робоча поверхня покрита навареним тугоплавким металом. Перша заміна цього долота була після 140 га, недоліком такого долота є дуже нерівномірне зношення.
Долота та крила LONG-LIFE
На вістрі робочої поверхні долота й вся поверхня долота вкрита пластинками з карбід-вольфраму. У крил також передня ріжуча частина вкрита пластинками з аналогічного матеріалу, які мінімізують знос й таким чином забезпечують однакову форму підрізання профілю й відповідно забезпечують найкращу функціональність робочого процесу перемішування. Тестування проходило на 250 га ріллі, й за цей час ці робочі органи жодного разу не змінювалися.
Висновок тестування
В екстремальних умовах минулої осені, біля передмістя Раковніцка, де тестувалася зносостійкість робочих органів, виявилося, що долото LONG-LIFE витримує в деяких випадках навіть у 17 разів довше, ніж класичне долото, і в 2 рази довше, ніж долото з навареним тугоплавким металом. Крила ж LONG-LIFE витримують у середньому в 5 разів більше, ніж стандартні крила.
Долото LONG-LIFE після 250 га перебуває в такому стані, що оператор прогнозує ще мінімум 200 га роботи до його заміни. Цим ще більше підтверджується вигода від використання серії робочих органів LONG-LIFE, яка виражається не тільки співвідношенням відпрацьованих гектарів із фінансовими витратами, але й економією часу на заміну доліт і часу, пов'язаного із замовленням, доставкою до господарства. Переплата за якість у даному випадку виправдана, особливо коли в результаті отримується підвищена якість обробітку й відчутна фінансова економія.
Для довідки: компанія «АМАКО Україна» є одним із найбільших дилерів в Україні сільськогосподарської техніки Bednar, Massey Ferguson, Geringhoff, технологічних рішень Precision Planting, комерційних автомобілів IVECO, а також є структурною одиницею виробника зрошувальних машин WESTERN.
AgroPortal.ua за матеріалами BEDNAR