Аграрний лайфхак // Semelita — знак високоврожайних сортів

25 липня 2019, 06:59 2310

Якщо аналізувати сьогодення, то, за підрахунками вчених, нині приріст урожайності зернових культур на 50% досягається завдяки впровадженню нових сортів, а ще на 50% відбувається внаслідок удосконалення технології вирощування. І такий тренд, відповідно до висновків експертів ФАО, збережеться ще протягом наступних трьох десятиліть.

Галопуючі зміни клімату змушують провідні селекційні центри створювати сорти нового покоління з активними адаптивними ознаками. Тож для аграрія, який орієнтується на рослинництво інтенсивного типу, важливо знати передові «імена» сортів, з якими можна досягнути високих результатів. Відомо, що використання старих сортів (занесених до реєстру понад 8-10 років тому) призводить до збитків. Тому необхідно добирати нові, «молоді», зареєстровані в останні 3-5 років, адже кожна сортозаміна дає прибавку врожайності 1,5-2 т/га.

Ґрунтуючись на результатах вивчення теоретико-методологічних основ формування насінництва озимих зернових культур, було встановлено, що за ступенем інтенсивності вирощування насіння сорти поділяють на високоінтенсивні (напівкарликові або низькорослі), інтенсивні (сортотип Безостої 1, середньорослі або «універсальні»), пластичні (сортотип Миронівської 808).

До основних особливостей сортів високоінтенсивного та інтенсивного типів належить високий потенціал урожайності (понад 10 т/га), висока якість зерна, стійкість проти основних хвороб та вилягання, середній або добрий рівень зимостійкості та посухостійкості. З цієї лінійки ТМ Semelita пропонує такі «круті» сорти пшениці озимої, як Франц, Ріверо, Ребелл, РЖТ Реформ, Мескаль, Колоніа та надпосухостійкий сорт Турандот. Загалом в Україні особливої актуальності набувають сорти з неперевершеними ознаками посухостійкості — Юлія і Бодіцек.

Рослини цього типу зазвичай напівкарликові або низькорослі (близько 90 см). Культури високоінтенсивного та інтенсивного сорту орієнтовані на інтенсивні технології вирощування, оскільки вони вибагливі до високого агрофону, попередників, сприятливих умов, оптимальних строків висіву, однак мають невисокі адаптивні властивості.

Необхідно пам’ятати, що за вирощування сортів інтенсивного типу за «усередненою» технологією їхній генетичний потенціал реалізується лише на 20-30%.

Сорти пластичного типу відзначаються високою агроекологічною пластичністю: мають високі показники морозо- й зимостійкості, добру регенераційну здатність після перезимівлі. В пригоді виробникам з цієї лінійки ТМ Semelita стане сорт пшениці озимої універсального типу Мулан, який уже завоював стійкі позиції на землях багатьох агрохолдингів, та новий сорт німецької селекції з відмінними адаптивними ознаками Практік.

На особливу увагу заслуговує нова лінійка сортів вирощених за співпраці із Селекційно генетичним інститутом — Національним центром насіннєзнавства та сортовивчення, м. Одеса. Це сорти з винятковими посухо-спекостійкими якостями — Ліга одеська, Нота одеська, Перепілка.

Слід зазначити, що сорти цього типу характеризуються найліпшими адаптаційними властивостями: мають вищий, ніж сорти інших типів, рівень урожайності за несприятливих погодних умов, низького ресурсного забезпечення, незадовільних попередників.

Кожне сільськогосподарське підприємство індивідуально обирає сорт культури залежно від ґрунтово-кліматичних умов та своїх фінансових можливостей, проте селекційна наука не стоїть на місці й дає гідну відповідь у вигляді нових високопродуктивних сортів, найбільш адаптованих до викликів клімату, що змінюється.


AgroPortal.ua за матеріалами VIRAGRO Partner