Що можна посадити під зиму? І цибулеві, і зелень, і коренеплоди. Плюсів у такого підходу багато: сходи з'являються раніше, ростуть більш міцними, частина культур встигає віддати урожай до активізації їхніх основних шкідників, вихід продукції відбувається на два тижні раніше, є можливість повторних посадок.
Загальні правила підзимових посівів
Для підзимових посівів не обов'язково виділяти велику ділянку землі. Якщо продукція не на продаж, а для свого столу, грядка загальною площею в 5-6 кв. м повноцінно забезпечить сім'ю з 4-5 осіб і вітамінної зеленню, і ранніми коренеплодами.
Місце для підзимових культур краще вибрати доступне, сонячне, без схилу. Оскільки час сіяти прийде пізніше (при встановленні невеликих морозців у останній декаді жовтня, а на півдні — листопада), то землю краще підготувати заздалегідь. Ще в серпні слід внести добрива, перекопати ґрунт, розрівняти, а перед морозами (поки верхній шар ще не замерз) — зробити борозенки.
Існує правило і для норм висіву. Оскільки є неминучий ризик випаду (втрати) частини насіння, норму потрібно збільшити на 25-50%. Сіяти насіннєвий матеріал необхідно сухим: після посіву ні в якому разі не поливати.
Деякі городники практикують не підзимовий, а зимовий посів. Таке теж можливо в січні, лютому. Виправдовує себе цей метод там, де нестійкі осінні температури можуть спровокувати раннє проростання насіння. Однак у такому випадку необхідно мати запас землі, щоб присипати промерзлі борозенки. У південних регіонах цей метод замінюється посівами в січневі або лютневі «вікна», коли ґрунт відтає, але ще не встигає прогрітися настільки, щоб дати насінню зростання.
Після посіву, з метою кращого зчеплення поверхні насіння з ґрунтом, землю над борозенками рекомендується ущільнити. А для утеплення — замульчувати. Взимку потрібно постаратися накидати на гряди снігу. Рано навесні накрити їх плівкою, натягнутою на дуги, — це дозволить землі раніше прогрітися, трохи прискорить проростання і зростання посіяних культур, захистить сходи в разі поворотних заморозків.
1. Кріп
Насіння кропу сходить вже при +3°С, тому його висівати можна тільки при сталому похолоданні. Вдень це може бути 0…+2°С, вночі -2…-3°С.
Глибина загортання насіння 2,5-3 см. Відстань між рядами 20 см. Норма висіву на квадратний метр — 3-5 г. Можна застосувати і віялове сіяння по поверхні, перемішавши насіння з піском і обов'язково зверху замульчувавши. Сорти: Феєрверк, Геркулес, Раннє диво, Ніжність, Преображенський, Редут, Грибовський, Гренадер, Аврора, Ударник, Еста та ін. Посіяний під зиму кріп буде готовий до столу в середині травня.
2. Петрушка
Листова петрушка сходить вже при +2°С. Її сходи спокійно переносять температуру до -9°С. Але насіння проростає недружно, тому підзимовий посів для неї більш вигідний, особливо в південних регіонах. Він дозволяє петрушці виграти час і почати більш дружну вегетацію.
Глибина посіву насіння 1-1,5 см. Відстань між рядами — 20-25 см. Норма висіву на квадратний метр — 0,6-1,5 г. З сортів краще брати ті, у яких великі листи — Кучерявець, Італійський гігант, Бриз, Кучерява, Звичайна листова, Зелений кришталь, Універсал, Астра, Альба, Есмеральда, Пагода і багато інших. Підзимові посіви листової петрушки дозволяють зібрати перші листочки в кінці травня. Також можна звернути увагу на кореневі сорти: Цукрова, Російський розмір, Ігл.
Листова петрушка сходить вже при +2°С тепла.
3. Кінза (коріандр)
Підходить для посівів пізньої осені й кінза. Її сходи не бояться зворотних весняних заморозків і спокійно переживають похолодання до -8…-10°С.
Глибина посіву насіння 1-1,5 см. Відстань між рядами 25-30 см. Норма висіву на квадратний метр — 5 г. Сорти: Шико, Янтар, Дебют, Олексіївський 247, Тайга, Стимул, Бородинський та ін.
4. Салат
Виграшно висівати під зиму салат — ранній урожай виходить незалежно від того, дощовою вдалася весна або сухою. Насіння цієї культури добре переносить низькі температури, тому посів проводять при стійкому похолоданні, коли показники термометра опускаються до позначки -2…+2°С.
Глибина загортання насіння 2 см. Відстань між рядками — 30-40 см. Норма висіву на квадратний метр — 0,6-0,7 г. Сорти: Крупнокочанний, Соната, Московський парниковий, Вітамінний, Гурман, Берлінський жовтий, Рапсодія, Дубачок, Фестивальний і багато інших. Висіяний з осені салат готовий до столу вже на травневі свята.
5. Шпинат
Підзимовий посів шпинату має два терміни. Перший — в останніх числах вересня. Рослини встигають сформувати розетку невеликих листочків, які й будуть зимувати під сніговим укриттям. З приходом весняного тепла вони відразу почнуть рости, і вже через півтора тижні з грядки можна буде зривати перші вітамінні листочки.
Другий термін — в листопаді-грудні (в залежності від кліматичної зони), при настанні стійких заморозків. В такому випадку насіння проклюнеться вже в весняні терміни, що теж непогано, оскільки культура дасть ранній урожай.
Глибина посіву насіння 3-4 см. Відстань між рослинами — 7-10 см. Між рядами — 15-20 см. Норма висіву на квадратний метр — 4 г. Сорти: Юліана, Вікторія, Матадор, Універсал, Прогрес, Широколистий, Гарант і багато інших.
Підзимовий посів шпинату має два терміни: в останніх числах вересня і в листопаді-грудні.
6. Морква
Для посіву моркви землі потрібно осісти, отже грядку необхідно готувати заздалегідь. Терміни посіву наступають при показниках термометра в районі +2…+4°С.
Глибина загортання насіння 3-4 см. Відстань між рядами — 15-20 см. Норма висіву на квадратний метр — 1 г. Сорти: Супернант, Оленка, Каротель, Незрівнянна, Московська зимова А 515, Забава, Рання ТСХА, Артек, Консервна, Амстердамська, Вітамінна 6, Нантська-4, Шантане 14 і багато інших.
Вибіркове прибирання коренеплодів почнеться з початку червня, але потрібно пам'ятати: висіяна з осені морква зберігається гірше, ніж при весняній посадці, тому краще заздалегідь продумати необхідний обсяг продукції.
7. Буряк
З посівом буряку поспішати не можна, його насіння здатне прорости вже при +5°С, тому терміни підзимового посіву необхідно змістити на період стійкого похолодання -2…-4°С.
Глибина посіву насіння 3-4 см. Відстань між рослинами — 5-10 см. Між рядами — 20-30 см. Норма висіву на квадратний метр приблизно 4 г. Сорти для посіву під зиму необхідно брати виключно холодостійкі або з позначкою «стійкі до стрілкування»: Єгипетський плоский, Підзимовий плоский, Дарина, Підзимовий А 474, Текле, Холодостійкий 19, Бордо 237, Підзимовий незрівнянний, Детройт, Червона куля та ін.
Перший збір коренеплодів від підзимових посівів буряку можна буде провести вже в кінці травня — на початку червня. Але такий буряк зберігається гірше, ніж при весняній посадці, тому краще, як і у випадку з морквою, заздалегідь продумати необхідний обсяг продукції.
8. Ріпа
Ріпу висівають до початку стійких заморозків, приблизно за два тижні. Навесні підзимовий посів дозволяє їй сформуватися раніше, ніж почнуть свою атаку хрестоцвіті блішки.
Глибина посіву 3 см. Відстань у ряду — 10-15 см, по три насінини в гніздо. Ширина міжрядь — 25-30 см. Норма висіву на квадратний метр — 2 г. Сорти: Гейша, Петрівська 1, Біла ніч.
Посіяна під зиму ріпа дозволить почати збір врожаю вже в кінці травня — на початку червня.
9. Селера
Найчастіше підзимовий посів селери застосовують до листових сортів, причому підходить будь-який з них. Але і серед кореневих є сорт (Коренева Грибовська), придатний для посіву з осені.
Глибина загортання насіння 1,5-2 см. Висів проводять загущено. Норма висіву насіння на квадратний метр — 0,1-0,2 г. Сорти: Коренева Грибовська, Яблучна та інші.
10. Хрін
Вирощування хрону з насіння — рідкість. В основному ця культура розмножується вегетативно. Але якщо насінням, то підзимовий посів — відмінний вибір!
Глибина загортання насіння 2-3 см. Відстань між рослинами — 30-35 см. Між рядами — 50-70 см. Сорти: Валківський, Ростовський, Атлант, Суздальський, Латвійський.
11. Цибуля-порей
З посівами цибулі-порею не поспішають. ЇЇ сходи бояться морозів, тому насіння висівають не раніше, ніж термометр почне показувати нижче 0°С. Застосовують метод, в основному, на півдні.
Глибина загортання насіння 1,5 см. Відстань між рослинами — 8-12 см. Між рядами — 30-35 см. Норма висіву — 2 г. Сорти: Карантанська, Коламбус, Веста, Переможець та інші.
12. Часник
Озимий часник висаджують двома методами. Метод поглибленої посадки застосовується, в основному, в зонах з холодним кліматом. Виконується в середині серпня і має на увазі заглиблення зубчиків на 10-15 см. Звичайним методом (традиційним) садять за два тижні до стійкого похолодання, при цьому мається на увазі закладення зубчиків на 3-5 см. Його терміни — останній тиждень вересня, якщо це середня смуга, початок листопада — на півдні.
Відстань між зубчиками 10-15 см. Відстань між рядами — 20-25 см. Озимі сорти: Комсомол, Алькор, Мессідор, Поліський сувенір, Спас, Петровський, Любаша, Герман і багато інших.
13. Редис
Насіння редису добре проростає і при досить низьких температурах, з цієї причини поспішати з їх висівом не можна, відтягнувши момент посадки на кінець листопада.
Глибина загортання насіння 2-3 см. Відстань між рослинами — 4-6 см. Між рядками — 10-15 см. Норма висіву на квадратний метр — від 5-6 до 10 г. Сорти: Маяк, Стійкий, Кармен, Спартак, Ювілейний, Рожево-червоний з білим кінчиком, Жара, Зоря, Гусар, Тепличний, Ранній хрустик та ін. Посіяний підзимовим посівом редис готовий до столу вже на початку травня.
14. Пастернак
Пастернак — культура з перевагою до підзимового посіву через невеликі терміни придатності насіння і досить погану схожість. Підзимові посіви дозволяють стратифікувати його насіннєвий матеріал і підвищують схожість.
Глибина загортання насіння 2 см. Відстань у ряду — 5 см. Між рядами — 30-35 см. Норма висіву на квадратний метр — 1,5-2 г. Сорти: Круглий ранній, Кращий з усіх, Студент.
Підзимові посіви пастернаку підвищують його схожість.
15. Щавель
Щавель — одна з найбільш рекомендованих до підзимового посіву рослин. Висіяний з осені, він раніше сходить і раніше віддає зелень. Та й підходять до такої посадки практично всі його сорти.
Глибина закладання 1-1,5 см. Відстань між рядами — 15-20 см. Норма висіву на квадратний метр — 1,5 г. Сорти: Вікторія, Бельвільський, Шпинатовий, Крупночерешковий і багато інших.
16. Картопля
Підзимова посадка картоплі не є традиційною, проте має місце, оскільки на глибині 10-15 см бульби добре переносять зниження температури навіть до -10°С. При даній методиці бульби відбирають масою 100-150 г. Висаджують їх без яровизації. Час посадки — перші нічні заморозки, коли в денний час земля ще відтає.
Спосіб посадки — здвоєні грядки, щоб навесні встановити над рядами дуги. Ширина грядок — 70 см, відстань між грядками — 80 см, між рядками в грядці — 45 см, між бульбами — 25-30 см. Глибина загортання бульб — 15-20 см. Посадка в шаховому порядку. Сорти: Здобуток, Невський, Удача, Лорх, Астерікс.
17. Капуста
Підзимові посіви капусти практикуються не часто, в основному — в регіонах з відносно теплим кліматом. Але і для півдня в такому методі є ризик — сходи, що швидко з'являються, можуть вимерзнути при нестійких весняних температурах. Однак, рекомендовані сорти до підзимової посадки існують.
Капуста білокачанна
Сорти: Дюма, Надія, Завірюха, Зоря, Грибовський, Сибірячка, Полярний К-206.
Червонокачанна
Сорти: Ранній твердокам'яний, Кам'яна головка 447, Гако 741, Червоний ранній.
Броколі
Сорти: Монтерей, Лазер, Калабрезе, Цезар, Гном, Лакі.
Цвітна
Сорти: Вітчизняна, Мовір 74, Гарантія.
Пекінська
Сорти: Хивінська 5.
Глибина загортання насіння капусти складає 1,5-3 см. Норма висіву на квадратний метр — 0,1-0,2 г.
Крім перерахованих культур, під зиму можна посіяти спаржу, руколу, брукву, огіркову траву, мангольд, ревінь.
AgroPortal.ua за матеріалами Zakustom.com