Аграрний лайфхак // Актуальні рекомендації щодо ріпаку озимого

14 квітня 2017, 07:02 7573

За першу декаду квітня рослини озимого ріпаку проходять різні фази розвитку — від BBCH 25-29 (можна побачити від п’яти до дев’яти бічних пагонів) на заході України до ВВСН 33-35 (3-5 листків на стеблі) на півдні.

Відновлення весняної вегетації відбулося раніше середньобагаторічних показників. Спостерігався доволі холодний початок весни з періодичним наростанням температури до + 18°С вдень, а потім зниження до +2°С вночі. Такі коливання відбувалися по усім регіонам. 

ВВСН 25-29 та ВВСН 33-35
ВВСН 25-29 та ВВСН 33-35

На всій території України відмічається загибель рослин від снігової плісняви (Typhula incarnata (Fr.)) с подальшим розвитком бактеріозу (Xantomonas campestris Dowson).

Симптоми хвороб ріпаку, що спричинили загибель
Симптоми хвороб ріпаку, що спричинили загибель

Регуляція росту

Випадіння призводить до зменшення густоти стеблостою і відповідно потребує застосування регуляторів росту для кращого розвитку бічних пагонів рослин ріпаку, які відновили вегетацію, та створення більш гомогенного посіву.

Найбільш надійним регулятором росту рослин в умовах нестабільних температур є Карамба® Турбо, який збільшує гілкування, покращує розвиток кореневої системи та захищає від фомозу (Phoma lingam) й альтернаріозу (Alternaria brassicae) вже за середньодобової температури від +5°С. Препарати на основі тільки триазолів (тебуконазол, протіоконазол) починають ефективно працювати за умов середньодобової температури від +12°С.

Залежно від стану посівів норма та час внесення Карамба® Турбо варіюються.

На розріджених посівах (густота менше 35 рослин/м2) доцільно використовувати дворазове внесення Карамба® Турбо. Перший раз препарат застосовують за відновлення розетки і висоти рослин 8-10 см, норма внесення — 0,7 л/га. Це дає можливість стимулювати гілкування рослин та захищає їх на ранніх стадіях від ураження хворобами. Повторне обприскування посівів здійснюють у фазі стеблування (BBCH 30-32) за висоти рослин 25 см із нормою витрати препарату 0,7 л/га. Друге внесення відповідає за укорочення головного пагону та стимулює ріст бічних. До того ж рослини захищенні від ураження хворобами. Але якщо ріпак у цей час знаходиться не в оптимальних ґрунтово-кліматичних умовах, вдруге Карамба® Турбо не вноситься.

Висота ріпаку 8-10 см
Висота ріпаку 8-10 см

За нормальної густоти (більш ніж 40 рослин/ м2), але значного пошкодження вегетативної маси перше Карамба® Турбо застосовують при відновленні розетки і висоті рослин 10-15 см у нормі 0,7 л/га, друге — у фазу стеблування (BBCH 30-32) за висоти рослин 25 см із нормою 0,7 л/га.

Висота ріпаку 15 см
Висота ріпаку 15 см

На посівах ріпаку, які вийшли з зими в гарному стані і швидко відновили вегетацію, Карамба® Турбо найефективніше застосувати в фазі стеблування (ВВСН 30-32) за висоти рослин 20-25 см одноразово з нормою витрати 1,2 л/га. Це дозволить захистити посіви від ураження хворобами та сформувати компактну рослину з рівномірною закладкою значної кількості генеративних органів (суцвіть, квіток, стручків) і запобігти виляганню посівів.

Висота ріпаку 20-25 см
Висота ріпаку 20-25 см

Вказані норми Карамба® Турбо рекомендовані для напівкарликових та середньорослих сортів та гібридів ріпаку. Для високорослих — норму препарату треба збільшувати на 20%.

Захист від хвороб

У посівах, які з осені було оброблено Карамба® Турбо та які мають оптимальну архітектоніку та густоту, в фазу ВВСН 33-35 краще застосувати фунгіцид Альтерно® із нормою витрати 0,7 л/га. Він захищає рослини від ураження хворобами — фомозом (Phoma lingam), сірою гниллю (Botrytis cinerea), альтернаріозом (Alternaria brassicae) і склеротиніозом (Sclerotinia sclerotiorum). Також має рострегулюючий ефект: сприяє гілкуванню, підвищує стійкість до вилягання, забезпечує формування компактної рослини та рівномірне дозрівання. Поєднання метконазолу та піраклостробіну підвищує стійкість до стресів і дозволяє зберігати високу ефективність препарату навіть за низьких температур ( середньодобова +5 °С).

Захист від шкідників

У весняний період особливу увагу необхідно приділити захисту посівів ріпаку озимого від шкідників. Адже за переходу денної температури повітря через +8°С на посівах з’являються перші шкідники: великий ріпаковий (Ceutorhynchus napi) і капустяний стебловий (Ceutorrhynchus quadridens) прихованохоботники. Найбільшою проблемою у боротьбі з ними є візуалізація присутності шкідника у посівах ріпаку, адже боротьбу потрібно проводити з дорослими жуками, які в умовах появи загрози падають на землю і «імітують» мертвих. Боротьба з личинками ускладнюється тим, що вони харчуються, ростуть і розвиваються всередині стебла. З метою виявлення шкідників використовуйте чаші-пастки жовтого кольору, які встановлюються на висоту рослин ріпаку.

Для захисту посівів ріпаку від шкідників у весняний період найкраще застосовувати інсектицид із групи синтетичних піретроїдів Фастак® з нормою витрати 0,15 л/га. Внесення інсектициду Фастак® можна поєднувати з застосуванням Альтерно® та Карамба® Турбо.

Також за кожного обприскування ріпаку додавайте 80 г/га бору, оскільки мікроелементи не здатні до переміщення рослиною і тому дробове внесення забезпечує живлення бором нових приростів. Цей мікроелемент впливає на насіннєву продуктивність і вміст олії.