Як розповідає мама двох діток, дізналася про надзвичайну користь проростків понад два роки тому під час перегляду реаліті-шоу «МастерШеф». І оскільки завжди цікавилася чимось новим, то й вирішила спробувати виростити щось удома, спершу — на кухонному підвіконні.
«Я постійно щось вигадувала — спочатку займалася декором, потім виготовляла гранолу, а далі плавно перейшла на мікрогрін. Розпочала з льону, адже вдома було його насіння. Далі читала, дивилася, підписувалася в соціальних мережах на людей, які вирощують травичку, і собі пробувала. Спочатку — одну культуру, потім — дві-три. Зараз вирощую 12 культур: амарант червоний, цибулю, руколу, льон, броколі, горох вусатий, соняшник, люцерну, пшеницю, редис Санго, дайкон і редис Ред Корал. Ще раніше також вирощувала гречку та буряк», — перераховує Ілона та додає, що насіння замовляє у Польщі, адже часто в місцевих магазинах можна натрапити на неякісний чи дуже дорогий товар.
Зізнається, що пробувала вирощувати багато різних культур, зокрема сочевицю, маш звичайний, чіа, але відмовилася від них через дуже специфічний смак, а вирощувати щось тільки заради того, щоб асортимент був більшим, немає сенсу.
Росте все на кокосовому субстраті або міжвінцевому ущільнювачі, які попередньо лучанка заливає водою. Аби мікрозелень зростала здоровою, у приміщенні підтримує прохолодну температуру (19-20 градусів), повітрообмін і світло. Без освітлення проростає тільки люцерна. Окрім того, городину щодня зрошує водою. Кілька разів для експерименту залишала мікрогрін у темному місці — тоді листочки росли світлими, а не зеленими, при цьому не втрачаючи смаку.
«У мене не технічне приміщення — квартира. Я починала з підвіконня, а зараз маю окрему кімнату для мікрозелені. Свекор допоміг облаштувати стелажі, провів світло, встановив фітолампи, — пригадує Ілона. — Також він зробив компостну яму на дачі, тому перероблений субстрат я не викидаю — збираю й передаю. Із нього виходить хороше натуральне добриво, адже я не використовую жодних стимуляторів росту. Таке собі безвідходне виробництво».
Культури зростають по-різному: деякі дівчина збирає вже за п'ять днів, інші — за два тижні. Уже зрізана зелень за відсутності вологи може зберігатися в холодильнику до двох тижнів.
Тим, хто лише знайомиться з мікрогріном, Ілона радить спершу спробувати горох і соняшник, адже вони соковиті, солоденькі й можуть слугувати основою для салатів. Їх, до речі, найбільше полюбляють діти. Водночас не слід обирати проростки тих овочів чи тієї зелені, які ви не споживаєте в дозрілому вигляді.
«Якщо ви не любите, наприклад, руколу, то не варто пробувати її як мікрозелень, тому що вони майже не відрізняються за смаковими характеристиками, так, як і проростки гороху нагадують за смаком молодий горошок, соняшнику — необсмажене соняшникове насіння, броколі — капусту», — розказує Ілона.
Попри те, що вирощування мікрогріну займає весь вільний час молодої мами, у планах Ілони — розвинути своє захоплення з масштабу однієї кімнати в квартирі до окремого приміщення поза домівкою. Уже цієї весни дівчина планує до мініджунглів додати ще й бейбі-листочки щавлю Кривава Мері.
AgroPortal.ua за матеріалами Volynnews.com