Ознаки теплового стресу у домашньої худоби куди менш помітні, ніж, скажімо, у собак, у яких починається сильна задишка. Коні починають помітно мокріти від поту. Кури, перегріваючись, відкривають свої дзьоби і розправляють крила. Класичні ознаки теплового удару у всіх тварин включають летаргію, дезорієнтацію, тремтіння і відсутність апетиту.
Якщо помічені такі симптоми, потрібно негайно перемістити тварину в тінь, полити її зі шланга і забезпечити охолоджену питну воду. Ось 5 порад про те, як врятувати худобу від теплового удару.
Поставка чистої холодної води
Забезпечення чистою питною водою є необхідною умовою для утримання худоби, незалежно від того, яка температура повітря.
Корита для водопою потрібно помістити в тіні. Популярними є автоматичні поїлки, які поповнюються свіжою холодною водою з заглибленою трубою кожного разу, як тварина захоче пити. Також варто поставити додаткові пристрої для водопою, тоді великі тварини не заважатимуть дрібним пити воду.
Існує і більш бюджетний варіант — заморозка пластикових форм води протягом ночі. Таким чином, можна буде скористатися льодом для охолодження водопою до більш освіжаючоюї температури.
Забезпечення тіньовою зоною
Місце в тіні має бути доступне кожній тварині в спекотні дні. Потрібно мати на увазі, що в лісистій місцевості тваринам куди прохолодніше, ніж в сараї з розпеченим дахом і з недостатньою вентиляцією. Якщо не вистачає тіні від дерев, можна натягнути на чотири стовпи брезент або тканину.
Використання вентилятора
Якщо тварини живуть в сараї або іншому закритому приміщенні, достатній простір для вентиляції має важливе значення. Використання вікон і отворів, як правило, недостатньо — необхідно мати кілька вентиляторів. Потрібно переконатися, що тварини не будуть підлягати ризику збиваючи їх, не зможуть поранити себе лезами і не будуть жувати електричні шнури.
Підтримка вологості на оборі
На фермах свиням, коровам і коням найкраще охолоджуватися в ставку або в річці, якщо вони мають доступ до них (як правило, домашня птиця, вівці і кози не будуть добровільно входити в воду). Проте, доступ худоби до природних водоймищ на фермі може призвести до цілого ряду проблем, таких як фекальне забруднення і ризик поширення захворювань серед тварин, так що такої практики краще уникати.
Замість цього можна спорудити протипожежну систему утримання тварин і використовувати її в найспекотніші дні. Протипожежна система призначена для робіт з озелененням, використовується з таймером поливу протягом 5 або 10 хвилин кожну годину.
Застосування сонцезахисного крему і охолоджених продуктів
Засмага є серйозною проблемою для світлошкірих свиней, і саме тому вони люблять покривати себе брудом. До того ж, свині — лісові тварини, так що якщо не можна забезпечити щоденні грязьові ванни або затінену середу для проживання, можливо, буде потрібно витрачати в великих кількостях сонцезахисний крем, щоб уберегти худобу від отримання опіків. Правда, сонцезахисний крем не дуже практичний підхід, якщо у вас 1000 голів худоби.
Нарешті, перегріта тварина з задоволенням перекусить чимось холодним. Якщо у вас є додатковий холодильник, то щоденний раціон охолодженого зерна допоможе знизити температуру тварини зсередини. Найкраще давати такий корм в кінці спекотного дня, так як процес травлення призводить до нагрівання тіла. Також, час від часу, можна годувати тварин замороженими фруктами і овочами.
AgroPortal.ua за матеріалами Modern Farmer