До кліматичної нейтральності через покривні культури

08 січня 2022, 06:09 1195

До 2030 року в світі щорічно буде висаджуватися 40-50 млн акрів покривних культур. Сплеск, ймовірно, прискориться, оскільки державні та приватні програми збереження природи розширюються.

Про це повідомляє Центр регенеративного землеробства Університету Міссурі.

Приміром, минулої осені фермер з Іллінойсу (США) Джек МакКормік посадив 350 акрів ячменю та редису в якості міжсезонних культур. Навесні він їх знищить засобом для боротьби з бур’янами, а на їхньому місці посіє сою. Компанія Bayer заплатить фермеру за посадку ячменю та редису, оскільки так звані покривні культури створюють кредити на компенсацію вуглецю для виробника насіння та хімікатів.

Покривні культури є опорою для відновлення сільського господарства. Вони покращують якість ґрунту, а в деяких випадках забезпечують випас худоби. Також допомагають контролювати бур’яни, зменшуючи потребу в застосуванні агрохімії, і створюють середовище проживання для комах-запилювачів.

Гроші за врожай, який не потрібно збирати

Сьогодні американські фермери можуть не заробляти гроші лише з продажу врожаю — їм також платять за вирощування культур, які збільшують вміст органічних речовин і вуглецю в ґрунті.

Все більше фермерів висаджують покривні культури, починаючи від жита і закінчуючи бобовими. Дехто використовує їх як біопаливо або корм для худоби, інші — навіть не збирають ці культури, оскільки їхня цінність є більшою, якщо вони руйнуються в ґрунті.

«Є так багато речей, які сприяють розвитку покривних культур. Платежі за вуглець — це найновіша річ. Ми бачимо наразі величезний інтерес фермерів до здоров’я ґрунту», — каже директор Центру регенеративного землеробства Університету Міссурі Роб Майєрс.

Програми з вирощування вуглецю

Розширення площ покривних культур найближчими роками може стати перевагою для компаній, що займаються посівним матеріалом і добривами. Такі компанії як Bayer, Land O'Lakes і Cargill за останні два роки запустили програми з вирощування вуглецю — вони платять фермерам за вирощування вуглецю шляхом посадки покривних культур і скорочення обробітку ґрунту.

Дочірня компанія Land O'Lakes Truterra вже виплатила $4 млн американським фермерам, які взяли участь у її вуглецевій програмі в 2021 році. Спільними зусиллями вдалося затримати 200 тис. метричних тонн вуглецю в ґрунті.

Cargill має на меті збільшити свої програми сталого землеробства до 10 млн акрів до кінця десятиліття порівняно з 360 тис. акрів зараз. 

У планах президента США Джо Байдена передбачається виділення близько $28 млрд на програми збереження сільського господарства, включаючи до $5 млрд на виплати фермерам і землевласникам за посадку покривних культур.

На благо планети

Програмні виплати рідко покривають витрати на насіння та робочу силу. «Якщо хтось хоче дати мені пару доларів на акр за вирощування покривних культур — я візьму їх. Але я би зробив це не лише для стимулу. Моя головна мотивація — це роль, яку відіграють покривні культури в покращенні ґрунту та підвищенні стійкості мого господарства до посухи», — каже фермер Джек МакКормік.

Фермер з Огайо (США) Дейв Грюнбаум після ліквідації свого дійного стада також перейшов до вирощування покривних культур. Він скористався програмою компанії Truterra та компенсував частину посівів і витрати на оплату праці.

Загалом перехід до посіву більшої кількості несезонних покривних культур може призвести до вужчих вікон для посіву основних товарних культур фермерів, особливо якщо зміна клімату спричинить більш мінливу весняну погоду. Ймовірна також нестача насіння покривних культур.

Хоча викиди від знищення міжсезонних посівів мінімальні, деякі експерти все ще стверджують, що така практика збільшить застосування сільськогосподарських хімікатів у міру збільшення гектарів. Екологи ж кажуть, що висадка покривних культур все ще є покращенням традиційного сільського господарства, яке зазвичай залишає поля під паром на пів року та позбавляє рослини величезного потенціалу поглинання вуглецю.


AgroPortal.ua за матеріалами Reuters.com