Ріст зарплат і бонусів. Скільки заробляють агрономи під час війни

18 березня 2023, 06:40 5486

Рівень повного доходу агрономів (заробітна плата + бонуси) у кінці 2022 року збільшився на 9-55% залежно від посади та компанії у порівнянні з ситуацією в березні 2021-го. Таке зростання більшою мірою пов’язане зі зміною системи бонусування, що була прийнята ще до початку повномасштабної війни.

Про це свідчать результати кадрового дослідження українського аграрного ринку HR360 Benchmarking, проведеного компанією Agrohub.

Агрономічна служба досліджувалась у розрізі кожної з посад, що розподіляються за рівнем відповідальності: головний, провідний та лінійний агрономи. Також суттєво на рівень доходу впливає ступінь навантаження — кількість гектарів, за яку відповідає той чи інший агроном. У 2022 році медіана заробітної плати (без бонусів) виглядає наступним чином. Для головного агронома вона складає 61,5 тис. грн, для провідного — 35,7 тис. грн, для лінійного агронома — 22,4 тис. грн.

У порівнянні з 2021 роком відбулось зростання (+15%) зарплатної медіани, що було реалізовано ще до початку повномасштабної війни або вже наприкінці року.

Відбулося і певне зростання бонусів серед агрономів, на розмір яких впливає багато факторів: система бонусування, що впроваджена в компанії, посада та виконання KPI тощо. Щодо розміру бонусів, то станом на 2022 рік лінійний агроном при виконанні KPI в середньому може розраховувати на річний бонус розміром 2-3 місячні оклади, провідний — більше 4 окладів, а головний — близько 8. 

Дмитро Лєбєдєв, керівник Agrohub HR360 Benchmarking

Це дослідження насамперед показало силу та стійкість компаній, які протягом 2022 року, незважаючи на труднощі, демонстрували приклад потужної соціальної допомоги співробітникам і навіть підвищили рівень їхнього доходу. Наразі є певна турбулентність у планах — незрозуміло, як буде розгортатись ситуація через складнощі воєнного часу, але компанії все одно мають намір збільшувати зарплату та бонуси у 2023 році.

Також дослідження охопило систему пільг в українських агрокомпаніях. Найпоширенішою з них, враховуючи постійні переміщення агрономів між полями, є службове авто або компенсація палива та обслуговування власного, цим забезпечені близько 85% агрономів. 70% забезпечені принаймні разовим харчуванням та 100% мають право пільги на житло, втім, реалізація цього залежить від конкретних потреб спеціаліста у релокації, що розглядає компанія в кожній конкретній ситуації. 99% агрономів мають доступ до навчання — ця пільга розповсюджена найбільше саме серед агрономів порівняно з іншими групами посад.

Враховуючи, що дослідження проходило протягом 2022 року, варто відзначити вплив війни. Компанії продовжили надавати авто, житло та харчування, навіть збільшивши на це бюджет в умовах масштабної релокації співробітників та додатково надаючи гуманітарну допомогу. Проте у перші пів року багато агробізнесів поставили на паузу певні пільги, наприклад, навчання, видачу кредитів та позик, а від деяких відмовились зовсім, зокрема, від медичного страхування. 


Для довідки: компанія Agrohub два роки поспіль проводить кадрове дослідження Agrohub HR360 Benchmarking українського аграрного ринку, в якому у 2022 році взяли участь близько 6 великих і середніх агрохолдингів із сумарним земельним банком більше 1,5 млн га. Дослідження охопило всі категорії польового й непольового персоналу й продемонструвало різні аспекти функціоналу за кожною посадою, рівень доходу та забезпеченість пільгами тощо.