Про це розповів CEO компанії Inger-Grad Ігор Райков.
Він нагадав, що процес діджіталізаціі кадастру почався в 2013 році, коли була запущена публічна кадастрова карта. На ній відображалися зареєстровані земельні ділянки, але інформація про власників була прихована. У 2015 році дана інформація стала публічною. Запрацювала функція онлайн-замовлення Виписки з державного земельного кадастру (цей документ необхідний для реєстрації угод у нотаріусів). Далі був впроваджений принцип екстериторіальності при узгодженні проектів землеустрою, кадастр перейшов на blockchain і багато іншого.
«Для того, щоб скористатися такими послугами, необхідно авторизуватися в системі за допомогою BankID або персональним ключем з електронним цифровим підписом заявника. Сьогодні за допомогою сервісів можна отримати інформацію про права власності або оренди будь-яких земельних ділянок, замовити виписку з такою інформацією з кадастру в паперовому вигляді й забрати в будь-якому зручному для себе ЦНАПі (центрі надання адміністративних послуг)», — розповів Райков.
За його словами, тепер, перебуваючи у Львові, власник ділянки може замовити виписку на дільницю, розташовану в Запоріжжі, а містом, в якому йому буде зручно забрати виписку, він може вказати Київ.
«За допомогою цих сервісів також можна замовити онлайн Довідку з державної статистичної звітності про наявність і розподіл земель або Виписку з нормативної грошової оцінки, необхідної для укладення договору оренди або для оформлення договору дарування», — додав експерт.
Проривним нововведенням, на його думку, стала можливість подачі документації та електронного обмінного файлу в режимі онлайн за допомогою «кабінету розробника». Такі заяви можуть розглядатися в день подачі, в той час як при подачі документації в паперовому вигляді термін розгляду заяви настає не раніше ніж через 7 днів.
«Подання такої документації здійснюється інженером-землевпорядником онлайн, не виходячи зі свого офісу. Це в рази скорочує час, який потрібно витратити на черги і прийомні дні, і зменшує корупційні ризики, тому що система зберігає всі електронні копії документів, що подаються, а кадастровий реєстратор тепер не може вимагати «довідку на довідку» або дати неаргументовану відмову», — пояснив Райков.
Цей сервіс набирає популярності й з кожним днем все більше документацій подається онлайн і все менше — нарочно (в паперовому вигляді), зазначив він.
Також Райков розповів про механізм подачі онлайн-заяви на отримання земельного сільгосппризначення.
«Тим громадянам, які планують отримати земельну ділянку сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту, сьогодні немає необхідності їхати до обласного управління Держгеокадастру, щоб подати клопотання (заяву). Для цього достатньо заповнити онлайн-форму на сайті e.land.gov.ua. Для цього у заявника повинен бути ключ електронного цифрового підпису. Також варто звернути увагу на те, що право розпоряджатися такими землями вже могло перейти від Держгеокадастру до ОТГ (об'єднаної територіальної громади). Інформацію про це можна отримати на спеціально створеному ресурсі», — розповів експерт.
Він зазначив, що слідом за системами земельного кадастру активно розвиваються сервіси містобудівних кадастрів міст і областей. Як правило, вони виділені в окремі геопортали, на яких вже сьогодні користувач може побачити функціональне призначення території, інформацію про затверджені детальні плани територій, про «червоні лінії», а також інформацію про видані дозволи на початок будівельних робіт. Такі геопортали активно використовуються у Львові, Києві, Одесі та інших містах.
AgroPortal.ua за матеріалами НВ