Про це заявив уповноважений Президента із земельних питань Роман Лещенко.
Він зазначив, що влада України під час впровадження мораторію на продаж сільскогосподарської землі пояснювала це бажанням вберегти родючу українську землю від розкрадання. Однак вийшло навпаки.
«Мій батько, який все життя працював на землі, наші сусіди-фермери, які щовесни пліч-о-пліч з нами працювали на посівній, селяни, які здавали в оренду паї, — усі з часом зрозуміли, що саме мораторій був найкращим способом розкрадання землі. Бо давав можливість лише обраним приватизовувати землю, розпоряджатись державними землями чиновникам за рангом, а саме головам райдержадміністрацій, головам держкомземів та держгеокадастрів.
Народні депутати породили законодавчу систему, де чиновник визначав, кому і на яких умовах давати в користування чи власність українську землю», — нагадав уповноважений Президента.
За словами Лещенка, мораторій створив хаотичний ринок, де крутилися мільярди, а заробляли лише обрані, де право сили було вище сили права. По факту, ці обрані в умовах дикого ринку і були бенефіціарами української родючої землі.
Він підкреслив, що у цей час український аграрій виживав не завдяки українському земельному законодавству, а всупереч. Він боровся за свої права, не маючи легальних інструментів чи фінансової підтримки, викручувався з-поміж рейдерських схем і водночас вирощував зерно, годував країну і підтримував горде звання України як «житниці Європи» попри суцільний земельний схематоз навколо.
«За час існування мораторію у цих аграріїв і в українського народу вкрали з державної власності понад 3 млн га сільгоспземель. Це більше, ніж площа низки країн, таких як Ізраїль, Словенія, Чорногорія, Вірменія та інші», — додав Лещенко.
Він зазначив, що багато хто не дожив до історичного моменту, коли стало можливим отримати право викупу землі, на якій вони працювали на праві постійного користування все своє свідоме життя.
Уповноважений Президента нагадав, що Володимир Зеленський серед перших пунктів передвиборчої програми зазначав проведення земельної реформи. Вже від самого початку стало зрозуміло, що змінити думку поколінь у необхідності земельної реформи потребуватиме надзусиль.
«Виявилося, що ринок землі був не про землю, а про політику. Маніпуляції, фейки, залякування, протистояння, політичний спам. Це здавалося нескінченним. Але ми вірили у справу, яку робили… До земельної реформи наша держава йшла 29 років», — додав Лещенко.
Він підкреслив, що земельна реформа — це не про зняття мораторію і не про розпродаж землі. Це про наведення ладу в земельних відносинах. Це комплексне рішення з базових 10-ти земельних законів, які унеможливлюють рейдерство, передають землі в розпорядження громад, усувають посадовців Держгеокадастру від розпорядження державними і комунальними землями, удосконалюють переважне право українського орендаря на викуп землі, надають доступне фінансування аграріям та скасовують сотні корумпованих дозволів, заповнюють «білі плями» в кадастрі, а також надають фермерам на пільгових умовах викупити 0,5 млн га землі, яка перебувала у них на праві постійного користування з 1991 року.
«Вже сьогодні в умовах пандемії всім стало зрозуміло, що аграрії — це сила, яка може врятувати країну від економічної кризи. Це не просто 20% ВВП та половина валютної виручки країни, це локомотив, який дасть поштовх до розвитку інших галузей економіки. І підписаний Президентом України сьогодні закон — це лише початок шляху.
Земельна реформа — це живий організм, який постійно повинен вдосконалюватись і доповнюватись. У нас дуже багато роботи попереду, і лише від українського народу залежить успіх реформи», — підсумував представник Президента.
AgroPortal.ua за матеріалами НВ