Закон про аграрні розписки — вигода і для фермерів, і для кредиторів

03 березня 2021, 09:53 1338

Агровиробники чекають на нові можливості фінансування за аграрними розписками з прийняттям відповідного законопроєкту (№2805-Д), який має розглянути парламент.

Про це заявив генеральний директор Української аграрної конфедерації Павло Коваль.

Він підкреслив, що серед переваг цього фінансового інструменту — надійність, простота та універсальність, що відкриває фермерам доступ як до товарного кредитування від постачальників, так і до фінансування робочого капіталу від фінансових інституцій.

«Проєкт закону передбачає впровадження аграрних розписок в тваринництво, що дозволить виробникам молока та м«яса повноцінно використовувати можливості інструменту та залучати фінансування під заставу майбутньої продукції.

Проєктом також пропонується рішення для ширшого застосування інструменту в садівництві, зокрема, через можливість залучити середньострокове фінансування за багаторічними аграрними розписками з належним рівнем захисту кредитора», — пояснив експерт.

Павло Коваль підкреслив, що не менш важливим для агросектору стане також впровадження аграрних розписок у сегмент первинної переробки сільгосппродукції, а також можливість випуску розписок кооперативами.

«Законодавчі зміни розширять використання аграрних розписок на усі основні сегменти агросектору, що дозволить реалізувати виробничий потенціал господарств завдяки вчасному забезпеченні фінансовими та якісними матеріально-технічними ресурсами», — додав він.

Крім того, законопроєкт також передбачає зміни до природи та операцій з аграрними розписками з метою спрощення та здешевлення інструменту.

«Пропонується оптимізація процесів перевірки та верифікації інформації щодо агропідприємства, земельних ділянок в обробітку, застави тощо. Технічно це планується забезпечити через інтеграцію Реєстру аграрних розписок з рядом державних реєстрів. Автоматизація та цифрові інструменти також дозволять користувачам інструменту — агровиробникам та кредиторам — самостійно здійснювати операції у Реєстрі аграрних розписок через авторизацію за електронними цифровими підписами», — розказав експерт.

Він зауважив, що схожий механізм авторизації наразі застосовується в податковій звітності та є добре зрозумілим та звичним для агровиробників. Це значно скоротить часові та грошові витрати користувачів на роботу з інструментом, а також дозволить навіть мікро та малим виробникам користуватися розписками. Разом з тим, у користувачів залишиться можливість роботи через нотаріуса, аналогічно до поточної практики.

Павло Коваль також уточнив, що законопроєкт створює передумови для розвитку вторинного ринку аграрних розписок.

«Хоча цими механізмами будуть користуватися основні та найбільші кредитори аграрного сектору, переваги отримають також і агровиробники через зростання обсягів доступного фінансування та покращення комерційних умов співпраці. Особливої актуальності така можливість набуває напередодні відкриття ринку землі, коли агровиробники будуть готуватися до поступового викупу земельних ділянок в обробітку через акумуляцію та залучення довгострокового фінансування. Ймовірно, фінансові установи будуть орієнтуватися саме на такі продукти, а сектору потрібно буде шукати ефективні джерела заміщення банківських кредитів на поповнення оборотних коштів підприємства. Вдосконалення аграрних розписок, що пропонується проєктом закону, дозволить збільшити ліквідність в секторі відповідно до зростання потреб виробників у фінансуванні», — додав він.


AgroPortal.ua за матеріалами УАК