Закон про податкову амністію: з цінностями в державі щось не так

18 червня 2021, 09:20 1061

В Україні прийнятий закон про податкову амністію, але залишилося ще багато питань до реалізації цього документа.

Таку думку висловила голова Ради директорів аудиторської фірми «Аксьонова та партнери» Олена Макеєва.

Вона зазначає, що держава обіцяє не карати учасників податкової амністії за ухилення від сплати податків.

«Я не вірю. Давайте так: держава — це люди. Я не вірю людям, які не тримають слово. Людям, які ставлять підпис під Меморандумом з МВФ, а потім відмовляються від своїх обов'язків. Для яких біле — це чорне, а чорне — це біле. Не вірю тим, хто сам порушує закони. Не вірю корупціонерам. Не вірю податківцям. І суспільство не вірить», — говорить вона.

За словами експерта, для одноразового добровільного декларування декларант повинен розмістити кошти в національній та іноземній валютах у готівковій формі та/або банківських металах на поточних рахунках із спеціальним режимом використання в українських банках. При цьому банки повинні перевіряти ці кошти відповідно до вимог законодавства у сфері фінансового моніторингу.

«Почитайте постанову НБУ «Положення про здійснення банками фінансового моніторингу» від 19.05.2020 № 65. Там прописані всі процедури, які повинен провести банк як суб'єкт фінансового моніторингу з метою запобігання використанню банківської системи для легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.

Податкова не зможе перевіряти джерело походження коштів, оскільки непрямі методи контролю не впроваджені в Україні. А ось фінансовий моніторинг — може, його ніхто не відміняв. Банк перевірить», — зазначає Олена Макеєва.

Крім того, не можна буде легалізувати активи, отримані в результаті вчинення кримінальних злочинів, які відрізняються від ухилення від сплати податків або недотримання валютного законодавства.

«Хтось повинен перевірити, чи не легалізуєте ви такі активи, отримані в результаті вчинення кримінальних злочинів. Хто це буде? Органи прокуратури України, Служба безпеки України, Державне бюро розслідувань, Національна поліція, Національне антикорупційне бюро України? Саме цим органам розкривається банківська таємниця щодо юридичних та фізичних осіб, попросту на письмовий запит. Тому деяким доведеться зустрітися з правоохоронними органами. Іноді (часто) це гірше, ніж податкова», — підкреслює експерт.

І головне — держава, яка на словах гарантує справедливість усіх перед законом, насправді пропонує за безцінь легалізувати доходи обраним, вважає вона.

«Щось не так з цінностями в державі. Ми заохочуємо тих, хто ніколи не поважав закони. Тих, хто ніколи не платив податки. Ми буквально благаємо їх сплатити мізерні податки. І таким чином показуємо всім лікарям, вчителям, державним службовцям, військовим і всім законослухняним громадянам, що податки платять тільки бідні. Світом правлять багаті, у них свої закони. Під них вони і пишуться.

Це не нам подяка за чесно сплачені податки. Це їм подяка, що дочекалися податкової амністії», — пояснює Макєєва.

Вона висловила надію, що Президент накладе вето на цей закон.


AgroPortal.ua за матеріалами НВ