Таку думку висловив народний депутат України, президент Української аграрної конфедерації (УАК) Леонід Козаченко.
На його думку, у цих програмах розвитку країни мають бути прописані не епітети, а конкретні алгоритми дій для реалізації реформ, скажімо, у монетарній чи фіскальній політиці, дерегуляції чи реалізації окремих стратегічних для держави проектів.
«Ці кроки мають стати Дамокловим мечем для тих, хто виконуватиме такі програми, адже вони чітко регламентуватимуть терміни виконання і покарання для тих посадовців, які їх порушать», — вважає він.
Крім того, Козаченко відзначив, що нині аграрна галузь є фактично головним стабілізатором нестійких проблемних процесів, які прослідковуються в економіці України.
«Це досягається високою активністю аграрної спільноти у питаннях відстоювання своїх інтересів перед державою та блокування непрофесійних популістських програм політиків, які могли зашкодити даному розвитку. АПК ще й акумулює всі найкращі світові інновації й технології в аграрній сфері та демонструє постійне збільшення своєї активності на світових ринках», — вважає він.
На думку депутата, оскільки потенціал України значно кращий, ніж у Європі (завдяки родючості земель, кліматичним умовам, масштабності ведення бізнесу тощо), наша країна спроможна легко потроїти валове виробництво продукції й гарантовано отримати її обсяг у $75 млрд.
«Протягом 10 років ми, без сумніву, зможемо вдвічі збільшити врожайність зернових культур і вирощувати замість нинішніх 60 млн — 120 млн тонн. Але для цього потрібні інвестиції — близько $70 млрд. Але де взяти цей довгостроковий кредитний ресурс? Україні потрібен обов'язковий інструмент, без якого не зможемо рухатись уперед — це Національний іпотечний банк — фінансова установа другого рівня», — вважає він.
Як зазначає Козаченко, для створення такого банку в Україні існують чудові можливості. В руках держави є 11 млн га сільгоспугідь. З них 4 млн можна дати в заставу на 10 років і отримати мінімум $7 млрд під низький відсоток.
«Як застава можуть бути використані деякі інфраструктурні державні об'єкти. Іпотечний земельний банк має бути створений за участі держави та одного із 20 провідних світових іпотечних банків або представника міжнародних фінансових інституцій. Саме їхній високопрофесійний менеджмент забезпечить його ефективне управління й унеможливить корупційні схеми», — переконаний Леонід Козаченко.
На часі також відкриття ринку землі, вартість якої буде вищою, аніж у Європі, вважає він. Це дасть нашим фермерам можливість використовувати як заставу активи, вартість яких становитиме майже $400 млрд, хоча для модернізації АПК потрібно лише $70 млрд.
«Єдине «але»: алгоритм реформ і термін їх виконання має бути чітко прописаний, а політична сила, яка його запропонує, повинна нести за це реальну відповідальність», — підсумував Козаченко.
AgroPortal.ua за матеріалами УАК