Важливо поновлювати договір оренди правильно

27 квітня 2018, 09:18 3553

В Україні на початок 2018 р. було зафіксовано 4,9 млн укладених договорів оренди землі сільгосппризначення. За багатьма із них наближається час поновлення.

Як правильно поновити договори оренди та що робити, аби пайовик не віддав іншому ділянку, розказала старший юрист юридичної компанії «Тацій і партнери» Олена Єршова.

«До юридичних компаній почастішали звернення аграріїв, агропідприємств з проханням пояснити, чи є механізм захисту сумлінного орендатора», — констатує вона.

Юрист дає поради, як саме діяти в один із найризикованіших моментів, тобто в період поновлення договорів оренди землі.

По-перше, варто орієнтуватися не тільки на Цивільний, Земельний кодекс, Закон про оренду землі та інші законодавчі акти. Треба прискіпливу увагу приділити власне умовам конкретного договору оренди.

«На жаль, зараз юристи недостатньо зважають саме на цей документ. Натомість, у першу чергу, необхідно ретельно прописати в ньому не тільки істотні умови оренди, а й умови, які нададуть орендарю право поновити договір —  підстави поновлення і процедуру», — наголошує Олена Єршова.

Верховний Суд останнім часом виносить дуже багато рішень, орієнтуючись саме на європейську практику в питаннях оренди землі. Щоби уникнути ризиків, орендар повинен знати, які є підстави для поновлення  договору.

На поновлення договору можна розраховувати, якщо дотримано таких юридичних фактів:

- орендарем належним чином виконувалися свої обов'язки за договором;

- орендар до закінчення строку дії договору у встановлений термін попередив орендодавця про своє бажання поновити договір оренди (треба зважити й на те, що договори, укладені у 2005, 2012 рр., часом мають й інші терміни, коли треба попереджати);

- орендодавець не повідомив про те, що він не бажає поновлювати договір.

На жаль, практика часто показує, що повідомлень про бажання припинення договору строку оренди не надходить, орендар продовжує використовувати земельну ділянку, але в реєстрі звідкись з'являється договір із зовсім іншою особою.

Щоби уникнути таких конфліктів, новий склад Верховного суду звертає особливу увагу на дотримання усіх необхідних процедур. Зокрема: вчасно звернутися до орендодавця з бажанням поновити договір оренди.

«У будь-якому випадку протягом місяця, коли всі обставини склалися і по суті поновився договір оренди, між орендарем і орендодавцем має бути укладена додаткова угода. Якщо її немає, це вже є порушенням закону і цілком реально, що доведеться захищати ваші права, у тому числі, від рейдерів», — наголошує Олена Єршова.

Також, за новою практикою, є три обставини, коли орендар може звертатися до суду, відстоюючи своє переважне право:

- якщо укладено договір з іншою особою на умовах, які гірші за ті, що були у вашому договорі попередньо;

- інший договір укладено, але попередньо не обумовлено оплату;

- коли орендодавець відмовив попередньому орендарю, стверджуючи, що буде сам обробляти ділянку, але натомість уклав договір з іншими.

«Остання ситуація трапляється найчастіше на практиці, з нею є сенс іти до суду, відстоюючи свої права», — твердить Олена Єршова.


Для довідки: проблемам  оренди землі приділили багато уваги учасники недавнього ІІІ Аграрного форуму Асоціації адвокатів України (ААУ), які прагнуть об'єднати аграрну, юридичну та бізнесову спільноту задля вирішення найгостріших питань, що виникають в агросфері.


Ірина Садова, AgroPortal.ua