Успішний агробізнес базується на технологіях

10 жовтня 2016, 07:08 4976

Практично найважливішу роль в аграрному виробництві відіграють технології, адже вони безпосередньо впливають на отримання вищої врожайності. Але максимальний врожай не завжди означає високі прибутки.

Бувають роки, коли через перевиробництво ціни падають, або внаслідок змін в умовах оподаткування агровиробники залишаються з додатковим податковим тиском, або вкладаються у нові проекти, розраховуючи на компенсацію з боку держави, а кошти не повертають.

Тому не завжди виправдано гнатися за максимальним результатом, передусім треба враховувати економічну ситуацію, вважає президент компанії «Центрум-ЛТД» (торговий дім АФ «Сади України») Дмитро Зайцев.

«Гордістю ТОВ Агрофірма «Сади України» та ТОВ Агрофірма «Українське насіння» є проект зі зрошення, при якому ми щороку нарощуємо площу земель на поливі на 200-300 га і довели їх до 1400 га. Під зрошенням перебувають посіви кукурудзи, не тільки насіннєві, а й товарні, озимої пшениці, сої та гороху. А в селекції — були виведені нові гібриди соняшнику вітчизняної селекції, стійкі до 7 рас вовчка», — розповідає він. — А розширювати площі під зрошенням або ні — це буде залежати від того, чи залишиться цей напрямок рентабельним, особливо з огляду на відміну спецрежиму ПДВ, незважаючи на обіцянки не чіпати його протягом 5 років».

Якщо вже напрямок державної політики — рухатися до європейських стандартів і норм життя, то в цих країнах держава допомагає аграрній галузі, вона там є дотаційною. «У нас же не все гаразд з економікою, люди не так багато заробляють, але при цьому вводиться додаткове податкове навантаження. У мене запитання: як тоді ми зможемо конкурувати в світі з нашою продукцією?» — розмірковує Дмитро Зайцев.

На його погляд, ввівши великі податки, у короткостроковій перспективі, звичайно, можна отримати додаткові відрахування в бюджет, але в довгостроковій перспективі це нагадує ситуацію «рубати гілку, на якій сидиш».

«Якби ми мали продуману, помірковану політику у сфері оподаткування, то замість того, щоб рубати це дерево, дали б йому зацвісти і сформувати плоди, і продаючи їх, отримали не менше надходжень і на цей рік, і в наступні періоди. Владі необхідно чути своїх громадян, профільні організації, самих представників сільського господарства — і тоді все буде добре», — вважає аграрій.

Як мінімум, говорить він, зараз треба повернути спецрежим ПДВ, можливо, не в повному обсязі, але це принципово важливо. Друге — для досягнення максимальних врожаїв державі необхідно вкладати гроші у вітчизняну селекцію, в науково-дослідні інститути, які пов'язані з сільським господарством, розвивати машинобудівництво, виробництво засобів захисту рослин, займатися питанням тваринництва, обов'язково зробити зрошення на землях у зоні ризикованого землеробства. 

«На жаль, сьогодні ніхто нічого не зробив для відновлення зрошення у масштабах країни. Якби в державі серйозно зайнялися проблемою зрошення, то Україна могла б з гектара отримувати 200 центнерів зерна. Навіть якщо б в країні було всього 20-30% земель на поливі, ми могли б отримувати додатково 20-25 мільярдів доларів. Іншими словами, повинна бути як мінімум протекціоністська політика стосовно аграрної галузі. Хоча б не заважати — вже було б непогано», — додає президент компанії «Центрум-ЛТД».

Багато, за його словами, зараз роблять профільні асоціації. Вони добре розуміють потреби сільгоспвиробників та бачення представників влади і намагаються об’єднати їх для спільного просування в одному напрямку.

Самим виробникам необхідно частіше контактувати, зустрічатися особисто, спілкуватися по телефону, щоб разом просувати єдину позицію, доводити її міністерству — обговорювати питання і спільно діяти.


AgroPortal.ua за матеріалами інтерв’ю, опублікованого у виданні «Агрохолдинги України 2016», УКАБ