Урожайна стратегія: 5 кроків для зростання

30 листопада 2018, 09:00 2531

На аграрних підприємствах «Епіцентр К» зібрано більше півмільйона тонн кукурудзи. Врожайність за трьома основними культурами — пшеницею, соняшником і кукурудзою — в 1,5-1,6 рази вище, ніж у середньому по країні. Вирощуючи товарну продукцію, ми одночасно сконцентрували зусилля на якісних складових рослинництва і на розвитку перспективних бізнес-напрямків.

Концентрація на головному

У 2017/2018 маркетинговому році ми кардинально переглянули перелік вирощуваних с/г культур. Всього рік тому до 30% площ на наших підприємствах займали так звані нішеві злаки і бобові. Однак ціни на них на світовому ринку з року в рік вели себе непередбачувано. Тому навесні ми відмовилися від гороху, ячменю та жита на користь трійки основних культур: озимої пшениці, кукурудзи і соняшнику. Окрім більш прогнозованого і передбачуваного прибутку, таке рішення дозволило оптимізувати систему підживлення та захисту рослин.

Прибуткові сегменти

Незважаючи на удаваний «мінімалізм» в асортименті с/г культур, ми бачимо резерви зростання рентабельності всередині сегментів. Наприклад, у цьому сезоні успішним виявився експеримент з вирощуванням високоолеїнового соняшнику, багатого на монокислоти Омега 9 і вітамін Е. Його частка склала 11% в загальному врожаї олійної. А додаткова маржа на кожній проданій тонні насіння в порівнянні зі звичайним соняшником вище на 63%.

Крапельне зрошення

Україна входить до так званого «кукурудзяного поясу», тому якість майбутніх врожаїв залежить від рівня селекції. Отримати хорошу маржу в насінницькому напрямку можливо лише об'єднуючи зусилля з наукою. У цьому році для компаній «Монсанто-Україна» і «KWS-Україна» ми виростили гібриди насіннєвої кукурудзи на двох своїх полях в Західному кластері. Ця площа в 100 га повністю під крапельним зрошенням. Щоб відновити систему іригації, що не використовувалася господарствами майже двадцять років, провели необхідні підготовчі роботи, розчистили канали для підведення води, придбали сучасну поливальну машину. І хоча в натуральному вираженні обсяг вирощених гібридів кукурудзи невеликий, досвід вийшов колосальний. У планах розширити напрямок і збільшити площі.

Якісний захист

Для зниження залежності агробізнесу від милостей природи використовуємо додатковий захист. Коли в червні-липні у Вінницькому кластері випало до 290 мм вологи, майбутній урожай насіння соняшнику та озимої пшениці виявився під загрозою. Щоб не допустити гниття, здійснили екстрену обробку.

Нам важливо, щоб рослини не звикали до препаратів, тому для основних агротехнічних операцій беремо дорогі оригінальні продукти мультинаціональних виробників. Фунгіцид можна порівняти з антибіотиком: його діюча речовина має гарантовано лікувати, незважаючи на температурні коливання і підвищені норми опадів. Однак для точкових операцій застосовувати генерики не ризикуємо, хоча деякі з них успішно проявляють себе в препаратах тотальної дії.

Швидкість робіт

Агрономічний сезон, що завершився, був в Україні досить складним: через природно-кліматичний чинник більшість польових робіт доводилося проводити в надзвичайно вузькому часовому коридорі. Навесні через спеку, що раптово почалася, нам дорогий був кожен день, тому посівну скоротили практично вдвічі. Однак завдяки використанню нових високопродуктивних тракторів, сівалок точного висіву та інших механізованих пристроїв, у придбання яких на початку 2018 року було інвестовано 665 млн грн, нам вдалося виконати всі необхідні агрономічні операції якісно і в строк. Аналогічна ситуація трапилася і в період жнив, коли через затяжні дощі змушені були перервати збір ранніх зернових. Але техніка не підвела: як тільки опади закінчилися, зібрали зерно без особливих якісних втрат.

Василь Мороз, керівник аграрного напрямку «Епіцентр К»