Український фураж підтримає гривню

07 червня 2019, 10:07 1618

Україна влітку і на початку осені має виплатити кілька мільярдів доларів боргів, а на фоні уповільнення темпів  росту ВВП експорт зерна скоріш за все стане одним із факторів стабілізації валютного ринку і економіки в цілому.

Таку думку висловив голова Ради Національного банку України (НБУ) Богдан Данилишин.

«Україні за три літні місяці потрібно буде виплатити зовнішніх боргів на суму $1,8 млрд, у вересні — $1,7 млрд. Плюс до цього — очікуваний в липні-серпні вихід нерезидентів з гривневих ОВДП, які вони купували в січні-квітні, приблизно на еквівалент $1 млрд, з подальшою конвертацією отриманих грошей у валюту», — нагадав він.

Така ситуація, на думку Данилишина, може похитнути валютний ринок. Зростання ВВП, за його прогнозами, уповільниться до 2,5-2,7%.

«Україна — країна з малою відкритою економікою, орієнтованою на експорт агропродукції, сировини і напівфабрикатів з низькою доданою вартістю. Тобто, серйозно залежить від світових цін на сировину і ситуації в економіках країн, наших основних торговельних партнерів», — пояснює він.

Згідно з прогнозами продовольчої організації ООН, в 2019 році світове виробництво зерна може збільшитися на 2,7% після скорочення, що спостерігалося в 2018 році, підкреслив Данилишин.

«Отже, серйозних передумов для зростання ціни на зернові — основної статті українського агроекспорту — немає. З іншого боку, якщо вдаватися в нюанси, з'явиться привід для обережного оптимізму — згідно з прогнозами, світове споживання зернових у сезоні 2019-2020 років зросте на 1,5%, але збільшення найбільшою мірою торкнеться фуражного зерна, рівень споживання якого підвищиться на 1,7% в порівнянні з сезоном 2018-2019 років. А Україна — великий гравець світового ринку якраз фуражного зерна», — додав він.

Данилишин нагадав, що аграрії дають прогнози про черговий рекордний урожай в 2019-2020 маркетинговому році — 63-65 млн т, з яких 43-46 млн т буде експортовано.

«Ймовірно, завдяки великому обсягу продажів на зовнішніх ринках експортна виручка українських сільгоспвиробників і агротрейдерів може зрости. Це, разом із перерахуваннями від трудових мігрантів, посприяє балансуванню ситуації на валютному ринку», — прогнозує він.

Не дають приводу для оптимізму і прогнози розвитку економік країн, що є основними торговельними партнерами України, додав Данилишин. У більшості з них очікується зниження темпів зростання в 2019 році в порівнянні з 2018 роком.

Гостра чутливість платіжного балансу до кон'юнктури міжнародних сировинних ринків і стану економік основних торговельних партнерів обумовлює для України як ризики гальмування динаміки ВВП, так і валютні ризики, пояснює експерт.

«На жаль, у нас поки зберігається експортно-сировинна модель економіки, яка сама по собі є автоматичним обмежувачем для економічної динаміки — концентрація на експорті сировини, напівфабрикатів і продукції з низькою доданою вартістю веде до скорочення віддачі від масштабів виробництва. Критична залежність української економіки від кон'юнктури світових сировинних ринків призводить до періодичних криз платіжного балансу, що обертається загрозами для валютного ринку», — підсумував Данилишин.


AgroPortal.ua за матеріалами Facebook